Не се преструвайте - и на вас ви се е случвало поне веднъж да посегнете на PC-то си. Увиснало преди да запаметите файла, ударил го вирус или просто насичало точно на средата на някоя DotA баталия - всеки има извинение за това, че е вдигнал ръка срещу машината си.
Ето и малко цифри: според публикация в CNET, цитирана от TechNews, около 36% от американците не виждат нищо лошо в това да ритнат системния блок или да ударят с юмрук клавиатурата при срив в системата.
Авторите на проучването обаче се съмняват, че само 36% от анкетираните извършват или одобряват подобни действия. Смята се, че немалко потребители дават неверни отговори – практиката показва, че почти всеки потребител проявява физическа агресия спрямо компютъра си.
Дори да не се стига до бой над машината, то компютрите често получават големи количества негативна енергия от своите потребители – те им казват „в лицето” всичко, което мислят за тях, употребявайки неприлични думи и жестове.
Подобно поведение на потребителите е разбираемо – компютърът не е жив и може да понесе всякакви неприятни емоции. 60% от анкетираните признават, че редовно ругаят своя настолен компютър или лаптоп.
Реакциите на хората към увисналия за пореден път РС бива най-различна. Проучването разкрива цял спектър от емоции – от флегматично спокойствие до ярки изблици на гняв, съдържащи поток от словесни нападки и опити за физическа разправа.
Не липсват и странни реакции. Оказва се, че работата с компютъра може да доведе до плач около 2% от анкетираните потребители на възраст от 35 години нагоре, установява проучването.
Добре е да припомним, че в случая се измерват реакциите на хора отвъд океана. Предвид нашия взрвоопасен балкански темперамент, вероятно живеещите в страх от стрес домашно насилие PC-та у нас са още повече.
Изводът от всички тези обезпокоителни данни е, че времето навън е прекрасно и за всички ни ще е по-добре да прекарваме повече време навън, вместо трепетно да чакаме надписа "Loading..." да се махне.