Разузнавателните агенции на Великобритания, Австралия и САЩ имат вътрешна забрана да закупуват компютри с марката Lenovo заради опасност от външен достъп до информацията в тях, съобщава The Next Web, като се позовава на публикация на Australian Financial Review.
Китайските технологични гиганти отдавна са подозиран от запада в тясно сътрудничество в правителството в Пекин. Huawei и ZTE бяха обект на разследвания в САЩ и Великобритания (като това не спря премиера Дейвид Камерън да повери филтрирането на порнографски сайтове точно на Huawei - бел.ред), а въпреки добрите си позиции на пазара, Lenovo все още почти няма договори с правителствата по света.
Според австралийското издание, забраната вероятно обхваща „Петте очи" - англосаксонските Австралия, Канада, Нова Зеландия, Великобритания и САЩ, за които се знае, че са свързали мрежите на разузнаванията си.
Известно е, че Lenovo не притежават нужните сертификати за сигурност, за да предоставят оборудване на подобни служи, но според информация на Australian Financial Review, се е стигнало и до изрична забрана за работа с продукти на компанията. Това е станало преди няколко години, когато задълбочени тестове са установили „задни вратички" в хардуера и редица „слабости" в неговия фирмуер.
Притеснителни са и връзките на Lenovo с китайското правителство - местната Академия на науките има значителен дял в Legend Holdings, който е най-големият акционер. От компанията твърдят, че не знаят за наложената забрана.
Искат сами да се следят
Според The Next Web, част от подозренията по отношение на китайските фирми може би идват от желанието на самите западни разузнавателни агенции да следят компютрите, на които работят подчинените им. Експерти по сигурността коментират, че подобни технологии се разработват от години.
Електронната шпиономания се вихри с пълна сила вече седмици наред, след като бившият служител на ЦРУ Едуард Сноудън разкри пред медиите някои от тайните програми на американското правителство за следене на потенциални терористи. В обхвата им се оказаха милиони невинни граждани.