Режисьорът на двата най-касови филми на всички времена преговаря с Китай, за да го привлече като инвеститор в "Аватар-2" и "Аватар-3".
Създателят на "Титаник" и "Аватар" преговаря с китайски компании за копродукция по втора и трета част на фентъзи творението си, съобщи The Hollywood Reporter. Да, водим преговори, потвърди Камерън.
Действието на втория "Аватар" ще се развива главно под водата. Първоначално беше обявено, че ще бъде пуснат в кината през 2014 г., но продуцентът Джон Ландау (Jon Landau) заяви неотдавна, че по-рано от 2015 г. е невъзможно да приключи работата по филма.
"Все още сме в началната фаза на преговорите - изучаваме въпроса, провеждаме срещи, опитваме се да разберем какво от нас се изисква и какво ще получим срещу това", коментира Камерън развитието на преговорите с китайската страна.
Режисьорът припомни, че Китай е най-динамично развиващият се кинопазар на планетата: по данни за 2011 г. приходите от прожекции там са били над 2 милиарда долара. Това е пет пъти по-малко от приходите, събрани в Северна Америка, въпреки че през 2003 г. китайският бокс офис беше едва 150 млн. долара. Според някои прогнози в близките няколко години - вероятно още с пускането на "китайския" "Аватар", по приходи Китай ще изпревари Северна Америка.
"Да се направи подобна прогноза преди пет години беше невъзможно. Но е лесно да се убедите в нея, стъпвайки в Пекин - защото виждате, че те просто пропускат последната част на XX век и преминават направо в XXI. Те строят 3D-зали в села, където преди това не е имало никакво кино. Лентата изобщо са я изхвърлили зад борда", възхищава се Камерън.
Неговият "Титаник 3D" събра 58 милиона долара приходи в Китай само за един уикенд, а към днешна дата боксофисът вече е надминал $100 млн.
При това достъпът на чуждестранни кинокомпании на китайския пазар остава ограничен: преди Китайската народна република разрешаваше да се пускат не повече от 20 чуждестранни филма на година, сега тази цифра е повишена на 35.
Но ограниченията не се разпростират и върху копродукциите и все повече холивудски студия прибягват към този метод, за да решат проблемите си в Китай. Наскоро стана ясно, че "Железният човек-3" (Iron Man 3) също ще е американо-китайска продукция.
"Китайците се интересувата от емоционално кино. Техните филми са изградени на емоции и на мен това ми е близко", казва Дейвид Камерън.