Windows 8: какво да очакваме

Какво е бъдещето за Microsoft Windows? С Windows 7, който дебютира на пазара преди повече от 19 месеца, много хора са любопитни какъв ще бъде неговият наследник - продукт, който всички наричат Windows 8, макар че той още не е получил още официално име. В момента това, което знаем със сигурност за него, е че не знаем почти нищо.

Слуховете за новата версия на Windows се носят от месеци

Миналия месец технологичната блогосфера се въодушеви от "изтекли" скрийншотове на магазин за приложения в Windows 8, който изглеждаше до голяма степен подобен на Mac App Store на Apple.

Беше изключително интересен - като изключим, че кадрите се оказаха фалшификат. След това мениджър от гиганта сред производителите на чипове Intel заговори за някои от техническите аспекти на Windows 8 на среща на фирмата с инвеститори - само за да реагират от Microsoft с изявление, определящо изказванията му като "фактологично неточни и подвеждащи, за съжаление".

Дори изпълнителният директор на Microsoft Стив Балмър изглежда малко объркан. На конференция за разработчици в Токио тази седмица той говори за Windows 8, заявявайки, че операционната система ще работи още догодина - върху разнообразни съвременни PC, таблети и други устройства. След което говорител на Microsoft опроверга думите му, твърдейки, че думите на Балмър са били "неточни".

Много скоро от Редмънд ще разкрият вътрешна информация за 8

Облаците над бъдещата ОС може да започнат да се разпръсват след броени дни. Тогава ръководителят на Windows поделението Стивън Синофски ще се качи на сцената на конференцията "D" на Wall Street Journal в Ранчо Палос Вердес, Калифорния. Ако съдим по предишното поведение на мениджъри на Microsoft на конференции, разумно е да очакваме, че той ще разкрие малко информация отвътре за Windows 8 - нищо всеобхватно, но достатъчно, за да удовлетвори световния апетит за новини за операционната система, която вероятно ще достигне до вашия PC през втората половина на 2012 г.

В случай, че Синофски демонстрира ранен прототип на Windows 8 на конференцията, вероятно това е последният ни шанс да обсъдим какво се очаква да има в новата версия, преди нещата да бъдат потвърдени от първоизточника. Което си е тръпка - не знаем много за това накъде Microsoft смятат да водят Windows занапред, но ето какво би било най-вероятно да открием в него. Или поне ни се иска от Редмънд да поемат натам...

Скорост, скорост, скорост

И дори още повече скорост. Google разтърсиха бизнеса с уеб-браузъри през 2008 г., като представиха Chrome - браузър с една структуроопределяща осбоеност: той беше изключително бърз. Хората го харесаха - и незабавният му успех накара други производители на браузъри (включително Microsoft) да постегнат своя софтуер и да се устремят към по-голяма скорост. Легендарният провал, известен като Windows Vista, доказа, че когато нова версия на Windows работи твърде мудно, хората масово ще я избягват.

Windows 7 донякъде поправи щетите от тази издънка, но не е изключено все пак Windows 8 да направи типичната за тангото стъпка назад към претовареност и ниска скорост. Обзалагаме се, че повечето потребители биха заменили охотно почти всяка нова функция, която Microsoft биха измислили, за 50%-процентен ръст на чистата производителност.

Убедителна уеб-ориентация

Windows 8 най-вероятно ще се доставя в комплект с Internet Explorer 9 - почти най-добрия браузър на Microsoft до този момент от години - или новия Internet Explorer 10 (в случай че той е готов навреме, което никак не е изключено).

И това е нещо добро. Но новата ера на компютрите очаква ОС, която размива границата между софтуер и услуги по начин, който не може да бъде постигнат чрез набутването на целия Интернет в един браузър.

Хората искат да могат да работят в уеб приложения като Gmail, Zoho и Aviary, без да се налага да мислят за факта, че те се намират на отдалечени сървъри, а не на собствения им PC.

Също така немалко от тях биха желали всички снимки, документи и други файлове, които те са разпръснали къде ли не из онлайн пространството, да бъдат леснодостъпни - поне толкова леснодостъпни, колкото е съдържанието на твърдия им диск. Част от тези неща могат да бъдат постигнати с функцията за "закрепване" на IE 9 и външни услуги като SugarSync, но Windows 8 има вероятност да изведе тази концепция на ново ниво.

Признаци, че е замислен за съвременни PC

Все повече лаптопи не се доставят с вградена DVD записвачка. Някои дори изоставят твърдия диск в полза на бързите, но недостатъчно големи твърдотелни (SSD) дискове. Windows 7 се доставя върху DVD и очаква от купувачите да притежават огромни количества дисково пространство; тъй че би било разумно да очакваме от Windows 8 да е достъпен поне в една версия, която да се доставя на USB носител и заема колкото може по-малко гигабайти. Което далеч не означава, че всички модификации на новата ОС ще са такива - може би просто Microsoft ще се замислят за версия конкретно за лаптопи, нетбуци или таблети.

Много по-добро архивиране

Всеки Mac компютър се радва на огромната полза от Time Machine, изключително простата, но свръх-ефективна програма за архивиране на Apple. Имаше някои очаквания, че още Windows 7 би добавил имитация на Time Machine, но това не се случи - функциите му за защита и дублиране на данните все още са по-скоро ориентирани към задълбочени компютърни специалисти, а някои от тях дори не присъстват във всички версии на операционната система.

Това дава на Windows 8 възможността не само да догони Apple чрез свое подобно на Time Machine приложение, но и да ги изпревари. Примерно с функция, която незабележимо и без особени усилия архивира всичко на твърдия диск на устройство другаде в домашната мрежа, или в онлайн услуга от типа на Mozy - или с цел максимална безопасност и на двете места едновременно?

Дано не е десктоп ОС върху алтернатива на iPad

Ако приемем, че "неточните думи" на Балмър тази седмица са били изричане на истината малко по-рано от необходимото, Windows 8 ще бъде проектиран да работи и върху таблети, както и на традиционни десктоп PC и ноутбуци. Дано това да не означава просто да бъдат добавени няколко ориентирани към работа чрез докосване функции върху потребителски интерфейс, който си плаче за физическа QWERTY клавиатура и мишка.

Microsoft прекара доста години в опити тази идея да заработи за Tablet PC и се провалиха шумно. Всъщност, ако някой си спомня, до появата на iPad идеята за таблетите точно заради неуспехите на Microsoft се смяташе за мъртвородена.

#3 MacAllister 30.05.2011 в 20:31:16

Пак говорите без да осъзнавате на какво се осъждате. Подчинявате предпочитанията си на идеи, които могат и да са приятно галене за интелектуалния мързел, но от друга страна ви правят зависими от други. Напълно го разбирам, имал съм периоди, в които съм ходил редовно на някаква "работа" и знам в какво те преврътща месомелачката. Колкото е по-интелектуална една дейност, толкова по-малко работа се върши на работа - там се демонстрира ефективност и надеждност и говорейки за ИТ, виждате ефекта: и любимия на някои Мак и Броузъра на Гугъл са резултат на 90% труд на идиоти речили да си начешат крастата и 10% армии от наети раболепници. Всичко останало е маркетинг. Ако наистина имахте нужда от компютъра лично, никога не бихте се доверили на някоя корпорация да ви определя наклона и да решава вместо вас кога, какво и за колко можете да правите. Така всичко се превръща в "работа" и личния ви живот, но когато го осъзнаете ще сте забравили и за мен и за времето и причините да се стигне до там. От свободната мрежа има огромна полза и е чудесно да се потопиш напълно в нея, но нито ще е свободна нито единна мрежа, ако онова, което ви учат да желаете се сбъдне. Хора като мен обикновено говорят за линукс като знаме на свободата, но не и аз. Именно Windows отвори пътя натам и комбинацията с линукс доведе до реализиране на нещо, което беше просто вероятност - реално функциониращ, свободен и световен Интернет. Отворения код носи и свобода, но носи и робство - давайки в ръцете на корпорациите готово средство да овладеят маси, които инак не биха се заинтересували, а мнозинството налага правилата. Веднъж научено какви правила да желае то е и дойна крава и армия за борба с всеки, който посмее да съществува самостоятелно ...

#4 stg 31.05.2011 в 00:04:00

MacAllister браво

#5 Bird With Teeth 31.05.2011 в 09:14:49

Е, имиджов продукт като Мас и Win да се сравняват не е кой знае колко коректно. Освен това как се прави операционна система дето да я харесват няколко стотин милиона? Такава дето да я ползват се знае, за харесването става въпрос

Новините

Най-четените