Нова глава се отваря в битката между Google и бившият служител на компанията Джеймс Дамор. Той беше уволнен миналото лято след скандал заради изразеното му несъгласие с политиката на полово равенство в компанията.
Сега Дамор е дал технологичния гигант на съд, като според инженера Google дискриминира „консервативните бели мъже“.
Той и Дейвид Годемън, друг бивш инженер в Google, са завели съдебен иск в съда в Санта Клара, Северна Калифорния. Двамата обвиняват Google в „дискриминация към служители, които имат консервативни политически възгледи“.
„Явната агресия на Google към консервативнатa мисъл е комбинирана с обидна дискриминация на база раса и пол“, пише в иска.
Там също така се твърди, че ръководството на компанията понякога стига до „екстремни“ и „незаконни“ крайности в това да окуражава неамащите мениджъри да вземат предвид расата и пола на кандидатите при избора на нови служители.
Това се правело „във вреда“ на работещите в Google, които са бели или представители на силния пол, както и на всички потенциални бъдещи служители.
Посочва се, че през март 2017 г. ръководни лица в компанията публично са "засрамили" мениджъри, чиито екипи били съставени от по-малко от 50% жени.
Дамор също така твърди, че се е чувствал принуден да присъства и участва в тренировъчни събития, посветени на многообразието сред служителите. Освен това бил заплашван и обиждан от свои колеги, след като публикувал мнението си в документа, предизвикал скандала миналото лято.
Към съдебния иск са приложени десетки страници с вътрешнофирмена комуникация, която според ищците показва анти-консервативнoто отношение в компанията.
Единственият отговор от страна на Google: “Готвим се да се защитим срещу иска на г-н Дамор в съда“.
Борба със сексизма или със свободата на словото?
През август 2017 г. служители на Google възроптаха срещу разпространен от Дамор документ, в който той разкритикува политическата коректност в компанията. Там инженерът посочваше, че биологични полови различия правят жените по-малко ефективни програмисти от мъжете.
След като новината за мнението на служителя се разпространи из интернет, Google първо осъдиха изказването, а след това уволниха Дамор.
Джеймс Дамор след уволнението си. Снимка: Twitter
Тогава изпълнителният директор на YouTube Сюзан Войжицки защити решението за отстраняването на инженера, като даде за пример собствения си опит на преживяна дискриминация и сексизъм.
Изследователи на половете обаче посочиха, че Дамор има право, доколкото генетичните особености на мъжете и жените предполагат разлики в потенциалните им интереси към технологиите или хуманитарните науки.
Бившият инженер намери и доста привърженици сред десните активисти. Те видяха в уволнението му пример за цензурата срещу несъгласните в Силициевата долина.
28-годишният Дамор е безработен и до днес.
Другият ищец по делото срещу Google – Дейвид Годемън, е работил в като инженер в компанията между ноември 2013 г. и декември 2016 г.
Уволнен е след като направил коментар относно колега мюсюлманин, пише The Verge.
Пълните детайли за този случай не са ясни, но от документите по новото дело става ясно, че конкретният колега казал, че се е превърнал в цел за ФБР. Тогава Годемън отвърнал, че „ФБР може да са открили нещо интересно“ около пътуването на колегата до Пакистан.
Отделът по човешки ресурси на Google заявил, че коментарите на Годемън предполагали, че той свързва колегата си с тероризма. Заради това инженерът бил освободен.
Не можеш да угодиш на всички
В последните години Google определено е между чука и наковалнята. Технологичният гигант се опитва да постигне по-голямо многообразие в състава на своя екип.
През миналата година Google съобщи, че 91 процента от служителите на компанията са бели или азиатци, а общо 31 процента от работещите в Google по света са жени, припомня Time.
Въпреки стремежа към по-голямо многообразие, през септември м.г. три бивши служителки заведоха иск за полова дискриминация срещу компанията.
Те твърдят, че преди да започнат работа са били попитани какви са били предходните им заплати (нещо, което е забранено в щата Калифорния). След като са започнали в Google, те получавали по-малко пари от мъже на същите позиции. Първоначално съдия отхвърли иска им, но този месец те са обжалвали. Към иска им се е присъединила и още една жена.
Същевременно от Google отричат полът да има роля в определянето на заплатите в компанията.