Америка е страна, развила безчувственост към изглеждащите безкрайни надписи с малки букви, придружаващи всяка купена стока. Но понякога има продукти, които се продават с предупреждение, което би трябвало да привлече вниманието.
Вземете например почти незабелязания юридически език, който се съдържа в ръководството за безопасност на Apple iPhone 4: "Когато използвате iPhone край вашето тяло за гласови разговори или безжично предаване на данни през мобилна мрежа, дръжте iPhone поне на 15 мм разстояние от тялото - и използвайте само калъфи, поставки за колан или държачи, които не съдържат метални части и които запазват дистанция от поне 15 мм между iPhone и тялото." Това гласи предупреждението.
Подобни предупреждения против носенето на мобилни телефони и смартфони в джоб близо до тялото присъстват и другаде в бранша. Ръководството за безопасност на BlackBerry 9000 на Research in Motion дава указания на потребителите, че те може да нарушават правилата за излагане на радиочестотно излъчване на FCC, носейки телефона извън калъфа и на разстояние от 2.5 см от тялото си.
Ръководството за безопасност на телефона Motorola W180 информира потребителите, че трябва винаги да държат включеното устройство на 2.5 см от тялото си, ако не използват одобрен от фирмата "клипс, стойка, калъф, или друг аксесоар за носене върху тялото."
Скептиците по отношение на безопасността на мобилните телефони приемат тези предупреждения като доказателство, че вездесъщите устройства може би излагат хората на по-високо излъчване, отколкото регулаторните органи отчитат.
"Никой не следи," твърди Дебра Дейвис, автор на нова книга, наречена "Изключване: истината на излъчването на мобилните телефони, какво индустрията е направила, за да я скрие, и как да защитите вашето семейство". "Дали законът се нарушава, ако нещо е толкова сложно, че никой да не го забелязва?"
Отговорът, подобно на самите предупреждения с малки букви, е сложен - и вероятно има толкова общо с притесненията на корпорациите да съответстват на закона, колкото и със здравословното състояние, като се вземе предвид нивото на научно познание в момента.
"Фирмите искат да се защитят срещу съдебни дела," казва Робърт Кливланд младши, бивш служител на FCC (Федералната комисия за комуникациите), който е работил по създаването на настоящия стандарт за радио-излъчвания на мобилните телефони.
Предупрежденията произтичат от странно хрумване във федералните процедури за тестване, замислено да гарантира безопасността на мобилните телефони. През 2001 г. FCC разпространяват набор от правила за производителите, които изискват всички телефони, продавани в САЩ, да имат излъчване с конкретно ниво на поглъщане (SAR) не повече от 1.6 вата радиочестотна енергия на килограм телесна тъкан. Този стандарт е приет за безопасен на база нивото на научни познания за топлинните увреждания от радиочестотно излъчване.
Стандартът е смятан за т.нар. "сценарий за най-лош случай", като за него се приема енергията, излъчвана, когато телефонът предава с пълна мощност всичките си различни сигнали - като Bluetooth, Wi-Fi и мобилна връзка.
Странен пропуск
Но регулациите на FCC за тестове изглежда не включват ситуация, в която телефонът излъчва с пълна мощност в риза или джоб на панталоните до тялото. Странен пропуск предвид навиците на много от потребителите на мобилни телефони. Както е известно от физиката, радиочестотната енергия като цяло рязко се увеличава с намаляване на разстоянието. "Излагането на излъчване определено е свързано с разстоянието," коментира Кливланд.
Според правилата от 2001 г. на FCC, тестването на устройството в конфигурация за "носене на тялото" би трябвало да се прави с устройството в клипс за колан или калъф. Ако с телефона не е осигурен клипс за колан или калъф, FCC дава указания на тестващите да приемат дистаниця от 1.5 до 2.5 см от тялото по време на тестове.
"Очевидно, ако е тестван в калъф, телефонът гарантирано съответства само ако се използва с калъф," казва един от настоящите служители на FCC, запознат с проблема и пожелал анонимност. "Очевидно много хора не са информирани и за това вероятно са необходими някакви мерки." Някои телефони се доставят с включен калъф, докато към други - включително Apple iPhone 4, не се осигурява такъв.
В рамките на границите...
Говорителят на Apple Натали Харисън разпространи изявление във връзка с въпроси за предупреждението на iPhone. "Радиочестотното излъчване на iPhone е в рамките на границите, определени от Федералната комисия по комуникации на САЩ, в Канада и други страни," обяви тя. Представители на Motorola и Research in Motion не отговориха на молбата за коментар.
Джон Уолс, говорител на търговската група CTIA, представляваща мобилната индустрия, потвърждава, че предупрежденията произлизат от напътствията за тестване от FCC. "Тъй като те тестват на кръста, в калъф, всякакви напътствия или съвети за употреба включват буфера, осигуряван от калъфа на телефона," коментира Уолс в имейл изявление.
Вярвате ли на изследванията
В крайна сметка трябва ли да се притеснявате, че поставяте телефона в джоба си? Отговорът зависи основно от това доколко имате вяра на настоящите нива на научни изследвания за радиочестотното излъчване.
Както в САЩ, така и от международни регулаторни органи като Световната здравна организация са установили, че наличните научни свидетелства не демонстрират повишен риск за здравето поради излъчването от мобилните телефони. Но тези изявления, които се базират на големи изследвания, търсещи ръст в статистиката на състояния като рак на мозъка, не изключват възможността бъдещи проучвания да достигнат до различен извод. Тъй като повече данни се събират за по-дълъг период от време - а и употребата на мобилните телефони все повече расте.
FCC отбелядва на своите уебсайтове, че изследванията, свързващи излагането на радиочестотно излъчване и рака "са били неубедителни". Американската комисия по храните и лекарствата (FDA), която носи основна отговорност за здравето на хората при употреба на мобилни телефони, е заявила, че не може да изключи възможността за риск за здравето от употребата на телефони. Но ако такъв риск съществува, "той вероятно е малък."
Скорошно изследване установява, че хората, използвали телефоните си особено често и за най-дълъг период от време - средно по 30 минути дневно или повече в продължение на поне 10 години - са изложени на осезаемо по-голям риск от развиване на някаква форма на рак на мозъка. Изследването обаче също така установява, че тези, които рядко са използвали мобилни телефони, също така са били изложени на по-малък риск, отколкото тези, използващи само кабелни телефони.
FDA препоръчват хората, притеснени за рисковете за здравето, да намалят количеството време, прекарано в употреба на мобилен телефон или "да използват високоговорител или гарнитура, за да оставят по-голяма дистанция между главата и мобилния телефон."
Keep a distance!
Ако се използва хендсфри, FDA препоръчват запазване на разстояние между телефона и тялото, или като телефонът се държи в ръка, където има по-малка вероятност той да представлява риск, или като той бъде поставен в одобрен аксесоар за тяло, от рода на калъф.
Като се имат предвид настоящите правила за тестване, невъзможно е да се установи дали телефон, продаван в момента в САЩ, би надвишил излъчването от 1.6 вата на килограм, ако е носен в джоб до кожата - и с колко ги надвишава. Но предупрежденията с малки букви показват, че производителите са наясно с тази възможност.
Предупреждението на BlackBerry 9000 например твърди, че потребителите би трябвало "да използват само аксесоари, снабдени с вграден клипс за колан, които са осигурени или одобрени от Research In Motion", за да "запазят съответствие" с правилата на FCC.
В скорошна промяна на онлайн препоръките за излъчването на мобилните телефони, FCC отбелязва: "Много хора погрешно приемат, че употребата на мобилен телефон с по-ниска оповестена стойност на SAR непременно намалява излагането на потребителя на радиочестотни излъчвания, или че по някакъв начин той е "по-безопасен" от употребата на телефон с висока SAR стойност."
Публикацията продължава с обяснението, че всеки телефон би могъл да има няколко различни нива на емисии в различни конфигурации, а че тестовете от FCC са замислени само да гарантират, че телефонът не надвишава 1.6 вата на килограм излагане на излъчване при "най-тежки случаи (и най-висока мощност) на употреба." Публикацията в Интернет обаче не обяснява защо тестовете на FCC не отчитат най-лошия (и доста често срещан) случай на потребител на мобилен телефон, носещ телефона до кожата си в джоба...