Европейската комисия ще даде 1 млрд. евро за 10-годишни изследвания на революционния въглероден материал графен, съобщи TechCrunch.
Проектът получи грант по програмата за Бъдещи и развиващи се технологии (FET), като финансирането е безпрецедентно по размер. Същата сума ще получи и проект, който цели създаването на модел на човешкия мозък.
Двама руски учени си поделиха Нобела за физика през 2010 г. за откриването на графена.
Изследването му ще е насочено към физичните и химични свойства на материала, който е по-добър проводник от медта, от 100 до 300 пъти по-здрав е от стоманата и има "уникални оптически способности", тъй като е прозрачен.
Учените ще търсят и начини за подобряване на живота на батериите, но очакванията на ЕК са много по-високи. Брюксел се надява графенът да се превърне в материала-чудо на XXI век като измести силиция в IT продуктите.
Изследванията ще се извършват под ръководството на проф. Яри Кинарет от шведския университет „Чалмерс" и ще се извършват от 100 групи учени, сред които има четирима нобелови лауреати. Nokia също ще партнира на проекта, като финландската компания се занимава с графена от 2006 г. и вече са открити начини чрез него да се подобрят и част от съществуващите материали.
Зам.-председателят на Европейската комисия Нели Крус коментира, че „позицията на Европа като суперсила на знанието зависи от мисленето на немислимото и от изследването на най-добрите идеи". Според нея наследникът на Силициевата долина трябва да бъде в Европа.
Преди седмица университетът в Кембридж обяви, че ще отвори нов център за изследвания, свързани с графена, като той е на стойност 25 млн. паунда. Парите идват от държавата и компании като Nokia, Philips и BaE.
В България учени поискаха финансиране за проект, свързан с изследването на графена, но не получиха такова от Фонд „Научни изследвания". Освен това, някои известни медии заклеймиха проекта като обвиниха авторите му в опит за заграбване на държавни пари.