Съвременната Коледа представлява пищен в красотата си синтез от традиция и модерност. Народните обичаи и занаяти срещат блясъка на неоновите светлини - може би именно затова празникът е любим и на любителите на родния уют, и на иновативните граждани на света.
Ако обичате точно тази феерия от цветове и форми, от ново и старо, отделете някой декемврийски ден на предпразничния Троян.
И не си спестявайте и декемврийската вечер след това, когато коледните светлини на старопланинския град заблестят в пълното си очарование.
Централният площад "Възраждане" пред сградата на Община Троян е преобразен като малко коледно градче за радост на родители и на деца. Внушителна елха с ръста на сградата блести в типичните за коледните празници червени и златни тонове, а звездата на върха ѝ огрява околното пространство нощем.
От зелените площи и близкия фонтан надничат снежни човеци, елени и самият Дядо Коледа, разбира се. Всички, които все още вярват в Добрия старец, през декември имат шанса си да му напишат писмо и да го пуснат в пощенската кутия пред къщичката му, която се оказва не къде да е, а именно на градския площад. Забравете за Лапландия!
"Коледната магия на..." е общ проект на Honor и Webcafe.bg, посветен на коледната украса в различни градове и възможностите на Honor 90.
От 15 до 24 декември включително площадът е домакин и на коледен базар, по време на който местни занаятчии, търговци и производители стоплят душата с празнична атмосфера за предстоящото Рождество Христово.
Оттам можете да си вземете за спомен занаятчийски произведения, сувенири, коледна украса и други подаръци. Базарът вече очаква с коледна музика и малки подаръчета своите посетители. Децата с изявени дарби могат да участват в конкурс за коледни картички, победителите от който ще получат заслужени награди.
Ако се чудите къде другаде може да заведете детето си за вълшебно предпразнично преживяване, подочухме, че новата POSH пекарна на Троян организира работилнички за приготвяне на джинджифилови къщички.
А ето и нещо за забавление на родителите - експозицията "Сливовата култура в Троянско - отразена в бита и поминъка на населението", която можете да откриете в Музея на народните художествени занаяти и приложните изкуства. Вечерно време градът се къпе в светлините и от неговата украса.
В духа на модернизираните традиции, в музея можете да откриете и видеоклипове, анимации и 3D реконструкции, които представят интересни факти от историята на град Троян, както и технологични процеси при изработването на занаятчийски произведения.
Достатъчно е да сканирате QR кодовете, които ще откриете на общо 30 места в експозициите.
Ако вашето устройство е Honor 90, с каквото са заснети и всички фотографии в текста, ще можете да заснемете през обектива му всеки празничен пейзаж или фин малък детайл от пищната коледна украса на градския център.
Благодарение на цели 512 GB памет, които телефонът предлага, можете да сте спокойни, че ще съхраните всички спомени от посещението си и за идните празници.
По-рано тази година, в навечерието на 186 години от рождението на Васил Левски, в Троян беше открит паметник на Апостола, дело на скулптора Борис Борисов. Монументът, около който в момента също може да се насладите на празнична декорация, е посветен и на членовете на местния революционен комитет.
През 1871 г. именно в Троян Васил Левски основава единствения по рода си в страната монашески революционен комитет в Троянския манастир.
След опожарявaнето на града през 1877 г. оцеляват само две обществени сгради - църквата ,,Св. Параскева-Петка" и конакът, в чиято сграда днес се помещава експозиция ,,Възраждане" на Музея на занаятите.
И двете може да видите в централната част на Троян.
В общината можете да посетите цели три дестинации, които са част от 100 национални туристически обекта - споменатия Музей на занаятите в сърцето на града, Природонаучния музей в с. Черни Осъм и Троянския манастир ,,Успение на Св. Богородица".
Докато се разхождате, не пропускайте да минете по централния мост над река Осъм, който вечерно време също грее осветен.
Любопитно е да знаете, че светлината всъщност е тематична за Троян. През 1911 г. той става третият електрифициран български град, след София и Пловдив.
Не забравяйте да отдадете заслуженото на красивите му празнични светлини, като ги запечатате в ума и в камерата си.
---
Запечатахме светлините на този град с камерата на Honor 90. В дните до Коледа ще ви изпратим на пътешествие и до други градове - може да видите всички в страницата на проекта "Коледната магия на...".
А на вас пожелаваме да съхраните коледната магия с помощта на любимия телефон, за да ви топли винаги и да може да си я припомняте когато и където пожелаете!