Камарата на представителите на американския Конгрес гласува за импийчмънт на президента Доналд Тръмп, с което го превърна в третия американски държавен глава, застрашен от отстраняване от длъжност. Доминираната от демократи долна камара гласува в подкрепа и на двете обвинения - злоупотреба в власт и възпрепятстване на работата на Конгреса, съобщава БНТ.
Долната камара на Конгреса подкрепи и двете точки, по които Доналд Тръмп е обвинен и поиска отстраняването му от длъжност - с 230 гласа "за" и 197 "против" заради това, че президентът е злоупотребил с властта си, като е оказал натиск на украинския президент Зеленски да разследва негов политически съперник.
Малко след това последва и вот по обвинение, че Тръмп е възпрепятствал работата на Конгреса.
Нанси Пелоси - председател на Камарата на представителите, коментира: „Трагично е, че безразсъдните действия на президента направиха импийчмънта необходим. Той не ни остави избор. Днес обсъждаме установения факт, че отново е нарушил конституцията. Той е реална заплаха за националната сигурност."
73-годишният президент отрича да е виновен и определя процедурата като "пълна измама" и "лов на вещици". По време на гласуването Тръмп многократно писа в Туитър, че е несправедливо обвинен и заяви, че председателката на камарата на представителите - Нанси Пелоси, изкривява правосъдието.
Майк Пенс, вицепрецидент на САЩ, каза: "Днешното гласуване в Камарата на представителите е позор и създава опасен прецедент за страната ни. Сега всичко е в ръцете на Сената, който през януари ще трябва да проведе съдебен процес. Малко вероятно е доминираният от републиканци Сенат да гласува с две трети в полза на отстраняването на Доналд Тръмп".
Досега процедура по импийчмънт е провеждана срещу на двама президенти - Андрю Джонсън през 1868 г. и Бил Клинтън през 1998 г. И двамата обаче останаха на поста.