"Не дипломат, а колониален наместник": Смущаващият посланик на САЩ в Германия

Американският посланик в Германия Ричард Гренел стана обект на остри критики заради свое интервю пред крайно-десния сайт Breitbart, в което казва, че "би искал да даде сили на европейските консерватори".

51-годишният Гренел пое дипломатическото представителство на САЩ в Берлин предин месец. Смятан е за близък съмишленик на президента Доналд Тръмп. В интервюто си за Breitbart той критикува имиграционната политика на канцлера Ангела Меркел и повтаря позицията на Вашингтон за недостатъчните разходи за отбрана въпреки ангажиментите в НАТО.

Критиците на посланика го укоряват заради неуместното политизиране на дипломатическата служба в момент, в който отношенията между САЩ и Германия са в критична точка.

Ричард Гренел обаче твърди, че изказванията му се тълкуват превратно, както и че никога не е имал намерения да изразява подкрепа за конкретни партии и кандидати за ръководни постове.

"Заставам зад дуимите си, че наблюдаваме пробуждане на мълчаливото мнозинство - онези, които отхвърлят елитите и техния "балон". Водени от Тръмп", написа той в Twitter.

Въпреки това Берлин не остави случая без последици. Говорителят на Министерството на външните работи обяви, че Германия е поискала изясняване на коментарите на Гренел от страна на американските си партньори. От Държавния департамент на САЩ публикуваха позиция, в която се казва: "Посланикът изясни коментарите си в Twitter, и обърна внимание, че американската политика не поддържа кандидати или партии. В интервюто си той прави общи наблюдения".

Говорителката на Държавния департамент Хедър Науърт каза, че американските представители имат право "да изразяват мнението си".

Ричард Гренел е роден през 1966 г., има магистратура по публична администрация от Харвард, работил е като политически съветник на политици от Републиканската партия, преди да се прехвърли към дипломатическата служба.

От 2001 до 2008 г. той е назначен за директор по комуникациите на постоянното представителство на САЩ в ООН по време на мандата на Джордж Буш-младши. В тази си функция той води комуникационните стратегии по проблеми като войната срещу тероризма в Афганистан, преговорите по ядрените програми на Иран и Северна Корея, корупционния скандал "Петрол срещу храни" в Ирак и др.

През 2009 г. създава частна консултантска компания за стратегическо медийно обслужване и връзки с обществеността, като подписва договор с Fox News за сътрудничество по теми от сферата на външната политика и медиите.

Гренел е открито хомосексуален и живее с дългогодишния си партньор Мат Лаши.

Причината за целия конфликт е разговор на Гренел пред журналисти от лондонското подразделение на Breitbart - медията, която беше оглавявана от Стив Банън, преди той да стане главен стратег на Доналд Тръмп.

В него Гренел казва: "Има много консерватори из цяла Европа, които се свързват с мен и казват, че усещат пробуждане. Абсолютно искам да дам сили на другите консерватори в Европа, на другите лидери. Мисля, че спонтанният бум на консервативните политики се случва заради провалените политики на левицата".

Гренел обяснява "пробуждането" на консервативните десни фракции с последиците от избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Той споделя, че наблюдава "масивна подкрепа" за политиките по отношение на миграцията, съкращаването на данъците и намаляването на администрацията.

Гренел не коментира дали би включил Ангела Меркел в групата на консерваторите, за които говори, но за сметка на това хвали изрично австрийския канцлер Себастиан Курц. Нарича го "рок звезда" и казва, че му е "голям фен".

"Доналд Тръмп говори много за верижната миграция, и точно това е проблемът тук, в Германия. Много мигранти бяха оставени да влязат, това беше политиката на канцлера Меркел", казва още той.

Изказванията на американския посланик бяха посрещнати с негодувание както сред опозицията в САЩ, така и сред политици в Европа.

"Това интервю е ужасно, посланиците не са упълномощени да "вдъхват сили" на политически партии зад граница", коментира американският сенатор Крис Мърфи.

"Времето на Гренел може скоро да изтече, преди да влезе в ролята си на ефективен и работоспособен посланик в тази държава", казва депутатът от Християндемократичния съюз Андреас Ник, член на комисията по външна политика в Бундестага. Той описва използваните термини от Гренел като "крайно неуместни" и прави аналогия с езика на крайните националисти в Германия от 30-те години.

"Ако преведете думите "пробуждане" и "овластяване в този контекст, се получава много грозен немски език, който връща спомена за 20-те и 30-те години", казва той и препоръчва на американския посланик да се запознае по-добре с историята на Германия.

Бившият председател на СДП Мартин Шулц коментира, че Гренел "няма поведение на дипломат, а на десен колониален наместник". Той подчертава, че посланиците са представители на своята държава, а не на политически движения.

Самият избор на медия, пред която да се изяви Ричард Гренел, е провокативен. В Германия Breitbart има противоречива репутация заради публикуването на подвеждащи или напълно неверни статии по вътрешни проблеми.

Това е вторият случай, в който посланикът на САЩ в Германия прави "политически некоректни" намеци, след като преди месец призова германските компании незабавно да прекратят бизнеса си в Иран заради едностранното оттегляне на Тръмп от ядреното споразумение.

Новините

Най-четените