В Украйна втора поредна нощ премина в масови антиправителствени протести, след като парламентът прие набързо спорен антикорупционен закон. Демонстрации се проведоха както в столицата Киев, така и в над десет други града в страната.
Причина за недоволството стана текст от закона, според който контролът върху двете основни антикорупционни институции в Украйна се прехвърля на главния прокурор.
Според опонентите на мярката, това е първа стъпка към подкопаване на независимостта на службите и концентрация на власт, която застрашава демократичния ред.
"Попаднахме в кръстосания огън на няколко групи с различни интереси. Вотът в парламента показа, че всички сили се обединиха около една цел - да отнемат независимостта ни", заяви директорът на Националната антикорупционна служба Семен Кривонос, който допълни, че срещу структурата му се води "мръсна информационна кампания".
Въпреки вълната от недоволство, напрежението не спадна дори след изявление на президента Володимир Зеленски, който обяви, че внася нов законопроект за възстановяване на независимостта на антикорупционните органи.
В социалната мрежа X той уточни, че проектът ще бъде внесен в парламента в рамките на деня и ще замени вече приетия закон.
Реакции последваха и от Брюксел. Европейските институции напомниха, че борбата с корупцията е ключово изискване по пътя на Украйна към членство в Европейския съюз. След първоначалната критика, от ЕС приветстваха решението на Зеленски да отмени спорните промени.
••• Следващата новина от деня вижте тук: