През 2017 г., докато е изпълнителен директор на Световната банка, Кристалина Георгиева е оказала натиск за това позицията на Китай в класацията на световните икономики да бъде повишена. Това е показала проверка на адвокатската кантора WilmerHale, назначена от етичната комисия към Изпълнителния борд на Световната банка, съобщава Bloomberg TV.
Проблемът е забелязан в годишния доклад на Световната банка "Да правиш бизнес" ("Doing Business"). Назначена е била проверка по него, като кантората, която се е заела с тази задача, е установила сериозни етични проблеми при изготвянето на доклада.
Това е довело до решението да се спре изцяло публикуването на "Да правиш бизнес".
Така например в доклада за 2018 г., публикуван през октомври 2017 г., индексът оригинално е наредил Китай на 85-о място. При публикуването обаче страната е преместена със седем места по-напред - на 78-о място.
Тази промяна е била наложена след оказан натиск от ръководството на банката върху екипа, изготвящ на Doing Business.
Проверката по случая показва, че Кристалина Георгиева и съветникът ѝ по онова време Симеон Дянков са в основата на въпросния натиск за подобряване на класирането на Китай, "точно когато от страната се очакваше да заиграе ключова роля в кампанията за увеличаване на капитала на банката".
Първоначално резултатите от проверката са били представени пред Изпълнителния борд на Световната банка в сряда. Оттам са дали разрешението си те да бъдат публикувани и в медиите.
Кристалина Георгиева, която в момента е управляващ директор на Международния валутен фонд отговори на обвиненията срещу нея, като заяви, че категорично не е съгласна "с констатациите и интерпретациите на проверката за нередности в данните, свързани с моята роля в доклада Doing Business 2018 на Световната банка".