Пътят към Катар и към възраждането на кариерата за Маркъс Рашфорд започна през лятото на температура от едва 15,6 градуса. Докато останалите играчи се опъваха по плажовете, Рашфорд се намираше в централата на "Nike в Орегон. Там английският нападател търсеше подобрение на скоростта си, спринтирайки по нагорнището на 200-метровия терен, докато не записа топ време от 25 секунди.
Нападателят на Манчестър Юнайтед работеше с екип от специалисти по спортна медицина, бягайки с тежест от 50 кг, завързана за гърба, или опъвайки въжета за бънджи. Учените изследваха стила му на бягане и установиха нередност в постановката на тялото му. Рашфорд задържал тежестта си на петата на задния крак, преди да спринтира, което го забавяло с части от секундата.
Специалистите работиха и за по-добрата му координация. Според тестовете и полевата работа Рашфорд имал проблеми с периферното зрение. Зрението му от ляво надясно било по-добро от това в обратната посока. Това има сериозно значение, когато се избира по кое крило да бъде пуснат да напада.
Освен във физическо отношение, звездата на Юнайтед получава и други ценни съвети. Едно от нещата, които трябва да направи Рашфорд, е да намали използването на социалните мрежи и по този начин да остави повече време на мозъка за почивка, от което следва и по-добро възстановяване на цялото тяло.
Остатъкът от дните Рашфорд прекарва свързан към компютърни системи в центъра на ЛеБрон Джеймс в Портланд. Целта на спортните учени е да минимизират шанса от нова контузия и анализирайки данните, да улеснят процеса по връщането му към най-високо ниво.
Рашфорд трябваше да се възстанови от най-лошата година в кариерата си. Всичко започна с пропусната дузпа за Англия във финала на Евро 2020 срещу Италия, а 16 месеца по-късно приключи с тотално разочарование на клубно ниво с Юнайтед.
Но резултатът беше впечатляващ. Рашфорд изглежда като прероден. Няма и помен от сломеното момче, на което приличаше през миналия сезон. Сега 25-годишният нападател изглежда по-силен телом и духом. Англичанинът играе все по-добре под ръководството на Ерик тен Хаг и е топ реализаторът на "червените дяволи" тази кампания с осем попадения.
Нямаше как Рашфод да избере по-подходящ момент да си върне формата. Нападателят се заслужи повиквателна за Световното в Катар, въпреки че не е обличал националната фланелка от онази злощастна вечер на "Уембли" срещу Италия. Тогава Рашфорд влезе като резерва в последната минута от добавеното време с единствената цел да изпълни дузпа, но ударът му от бялата точка срещна напречната греда.
Това доведе до вълна от недоволство срещу нападателя. Графит с неговото лице в Уитингтън, Манчестър, където Рашфорд е израснал, бе изрисуван с обиди по негов адрес. Добрата новина е, че неприятните думи веднага бяха покрити със съобщения в подкрепа от фенове на Маркъс.
След загубата от Италия Рашфорд се затвори в имението си в Чешър. Не искаше да вижда никого, дори започна да работи с психолог. За всеки футболист, минал през подобен кошмар като него, най-доброто е да се завърне на терена възможно най-бързо. Но звездата на Юнайтед имаше проблеми с рамото, които трябваше да реши, подложи се на операция и не пипна топка в продължение на цели четири месеца.
Завръщането му в игра не бе приказно. Междувременно "червените дяволи" приличаха на жалко подобие на себе си. Това навреди и на участието на Рашфорд в националния отбор. Единствената повиквателна, която нападателят получи след финала на Евро 2020, бе за световните квалификации с Албания и Сан Марино, които също пропусна, тъй като се разболя.
До онзи момент резюмето му като английски национал бе съвършено. Рашфорд бе най-младият дебютант с гол за "трите лъва", няма и четири месеца след дебюта си за Юнайтед отиде на Европейското през 2016-а, а четири години по-късно, във финалната контрола преди Евро 2020 - срещу Румъния, излезе с капитанската лента и отново се разписа, което бе 12-и негов гол за Англия.
Завръщането му в националния отбор сега се дължи в огромна степен на работата, която положи в САЩ през лятото. Рашфорд набра мощ в предсезонната подготовка и продължи да напредва с течение на сезона.
Работата с Тен Хаг също допринесе за завръщането на формата му. Същото може да се каже и за един негов по-неизвестен помощник в този период - помощника на холандския мениджър и бивш нападател на Уест Хем и Блекбърн Бени Макарти.
Често двамата работят индивидуално на "Карингтън", а това, че работата им започна да дава плодове видяхме при гола на Рашфорд с глава след мощен удар с глава - нещо, което преди липсваше от играта на нападателя.
"Бени наистина ми помогна много", признава Рашфорд.
Най-важното за нападателя е, че в момента се чувства добре на "Олд Трафорд". Рашфорд "тежи на мястото си" и усеща, че е ценен. Извън терена също е много по-уравновесен. През май Раши обяви, че се е сгодил за дългогодишната си приятелка Лусия Лой, въпреки че двамата се разделиха за кратко миналата година.
И във връзката си, и в кариерата си в последната година Рашфорд осъзна, че винаги има път назад. Някои никога не го намират, но той успя да го извърви.