Отличен 6 за Англия в първия мач на Световното в 117-минутна епопея, завършила с ВАР и дузпа Снимка: Getty Images

Англия разби с 6:2 Иран в първия мач от група B на Световното първенство.

Въпреки петте попадения капитанът Хари Кейн не успя да се разпише. Нападателят на Тотнъм не излезе и с разноцветната капитанска лента в подкрепа на правозащитната организация "One Love" заради опасността да бъде наказан с жълт картон още в началото на мача заради политически символ.

Наказателната акция на "трите лъва" започна в 35-ата минута, когато Джуд Белингам засече с глава центриране на Люк Шоу. Секунди по-рано удар с глава на Хари Магуайър срещна напречната греда.

В 43-тата минута след поредното центриране, този път от корнер, защитникът на Манчестър Юнайтед свали топката към Букайо Сака, който бе предпочетен в титулярния състав пред Фил Фоудън, и звездата на Арсенал с хубав удар от дузпата вкара за 2:0.

Англия се оттегли на почивката с аванс от три гола, след като Рахийм Стърлинг се разписа в добавеното време на първата част. Крилото на Челси засече центриране отдясно на Хари Кейн и отблизо направи резултата класически.

В рамките на девет минути през втората част видяхме нови цели три гола. В 62-рата Сака вкара втория си гол в мача, но секунди по-късно защитата на Англия заспа, изпусна Мехди Тареми и "деветката" на Иран вкара красиво попадение след удар над ръкавиците на Пикфорд и след рикошет в напречната греда.

В 71-вата минута, секунди след като се бе появил на терена като резерва, Маркъс Рашфорд вкара пети гол за "трите лъва". Секунди преди края на редовното време друга резерва - Джак Грийлиш, се разписа за 6:1, но имаше време и за още един гол.

В този мач се видя на практика и указанието на ФИФА за даването на по-голямо добавено време. Англия и Иран играха 24 минути над 90-те. През първото полувреме бе назначено 14 минути добавено време, основно заради контузията на вратаря на Иран. През втората част обаче спиранията на играта не бяха толкова много, но заради четирите гола и многото смени - общо 11, гледахме още 10 минути добавено време.

Иран имаше шанс да вкара и втори гол, но в деветата минута от добавеното време изведеният сам срещу Пикфорд Сардар Азмун разтресе напречната греда. Иранците все пак вкараха за 6:2, след като в 13-ата минута от добавеното време Тареми се разписа за втори път във вратата на Пикфорд, отбелязвайки от дузпа.

По-късно тази вечер е другият двубой от групата, в който се срещат САЩ и Уелс.