Продукция на четири държави (Италия, Швейцария, Франция, Германия), "Щастливия Лазаро" разказва за Лазаро - млад селянин, който работи в тютюневата империя на зла маркиза експлоататорка. Младият благородник Танкреди моли Лазаро за помощ, за да организира собственото си отвличане. Приятелството, което се заражда между тях, кара Лазаро наистина да започне да търси Танкреди и така попада за първи път в големия град.
Филмът на Андрей Паунов разказва за Кристо и неговите „Плаващи кейове". Идеята за проекта се ражда още през 70-те години, но световно известният артист Кристо реализира замисъла си едва 7 години след смъртта на любимата си Жан-Клод. През 2016 година целият свят говореше за „Плаващите кейове". През 2019-а ще имаме възможност да видим какво се случва при организирането на толкова мащабна арт инсталация и как протича процесът. Кадрите разкриват прекрасни моменти между Кристо и семейството му.
Филмът на Нури Бигле Джейлан е сред важните заглавия на тазгодишния фестивал. Синан е страстен любител на литературата и винаги е искал да стане писател. Той се връща в селото, в което е роден, за да се посвети на това да събере нужните му пари, за да издаде свое произведение. Уви, дълговете на баща му го застигат. Питър Брадшоу нарича лентата „меланхоличен поглед към идеята за детството и родния дом".
Гарет Джоунс е амбициозен млад журналист от Уелс, който се прочува като единствения чуждестранен журналист, летял с Хитлер. Докато работи като съветник на Лойд Джордж, той започва да се оглежда за следващата голяма история. Във всички новини се говори за Съветската „утопия" и Джоунс иска да разбере как Сталин финансира така бързата модернизация на Съветския съюз. Той напуска правителствения си пост и решава да замине за Москва, за да се опита да вземе интервю от Сталин. Режисьор на филма е Агнешка Холанд, а в ролите можем да видим Джеймс Нортън, Ванеса Кирби, Питър Сарсгард, Селин Джоунс.
Българо-румънска продукция, филмът разказва за 13-годишния Румен, който е тормозен от съучениците си всеки ден. Аутсайдер, самотен и вглъбен, той никога не отговаря на обидите и подигравките. Докато един ден, притиснат до край, отвръща с един-единствен, но може би фатален удар.
В старинните къщи на планинско село са се заселили столични интелектуалци. След смъртта си, единият от тях - бохем и шегаджия, оставя сценарий за погребението си и видеозаписи, с които го режисира. Освен това е купил и място в гробището, където обаче останалите се натъкват на скала. Междувременно в кръчмата от екрана текат неговите изповеди и шеги и скръбната церемония неусетно прераства във веселие. Режисьор и сценарист на филма е Радослав Спасов, а в ролите ще видим Ивайло Христов, Мария Коцева - Мума, Никола Додов, Валентин Ганев и др.
Филмът на Алфонсо Куарон беше абсолютен фаворит на наградите „Оскар". Той проследява година от живота на едно семейство от средната класа през 70-те години в Мексико Сити. Куарон създава художествена ода за матриархата, формирал целия му свят. Заснет в черно и бяло, Рома е личен и въздействащ портрет на пътищата - малки и големи, по които едно семейство върви, за да запази баланса във време на лични, социални и политически сътресения.
Филмът на Питър Фарели е създаден по истински случай и разказва история за приятелство, расизъм и класово разделение. Той спечели „Оскар" на тазгодишната церемония на Академията, а по време на представянето му в България ще бъде и Димитър Маринов - българската следа в лентата. Историята в „Зелената книга" се завърта около чернокожия пианист Дон Шърли и неговия шифьор Тони Лип. В главните роли са номинираният за „Оскар" Виго Мортенсен и спечелилият статуетката Махершала Али.
Последният филм на Ларс фон Триер рисува образа на серийния убиец през неговата лична гледна точка, в която всяко убийство е произведение на изкуството. Историята на Джак включва брутални убийства, включително и на жени и деца, а артистичността на филма е отвъд всяка политическа коректност. Садистичният свят на един психопат, представен през погледа на Триер с Мат Дилън в главната роля няма да остави зрителя безучастен.
В наши дни ги гледаме с туристически поглед или изобщо не ги забелязваме, какъвто е случаят с Двореца на републиката в Берлин. Филмът Дворците на хората посещава пет емблематични сгради от социалистическите времена: масивни каменни здания, чиито фасади и интериори, подредба на стаите и мебелите, декор и функционалност имат една-единствена цел - да представят политическата система и нейните ценности. Това наистина са изумителни сгради, някои - извисяващи се в небесата като Университета „Ломоносов" в Москва, други - заемащи внушителна площ като двореца на Чаушеску в Букурещ. Филмът е българо-румънска продукция, а Борис Мисирков и Георги Богданов са режисьори, сценаристи и оператори на филма.
Ирина живее в малък миньорски град и работи в крайпътна кръчма. В един и същи ден мъжът й е осакатен в злополука, а тя е уволнена от работа, За да спаси семейството си, решава да стане сурогатна майка – да износи детето на непознати хора срещу заплащане. Ирина ще открие какво значи да обичаш и да прощаваш.
Историята се развива около млада двойка, която заминава за Париж, за да купонясва и там се среща с двойка бохеми на средна възраст, живееща в огромна къща извън Париж. Четиримата заживяват заедно и се отдават на любов, секс и наркотици. Във филма си Ева Йонеско продължава да изследва границите между изкуството, силата и сексуалността, а в една от главните роли е великолепната Изабел Юпер.
Филмът разказва за онзи регион от Източна Украйна, в който хибридната война достига връх, а на фона на въоръжения конфликт царят хаос, масови убийства и обири от сепаратистки групировки. Оруеловите правила тук важат с пълна сила и войната е наричана мир, пропагандата - истина, а омразата е обявена за любов. Това не е приказка за един регион, една държава или една политическа система. Това е приказка за един свят, загубен в постистината и фалшивите идентичности.
Страстна любовна история на мъж и жена, които се срещат сред руините на следвоенна Полша. На фона на Студената война през 50-те години в Полша, Берлин, Югославия и Париж двойката е разделена от политика, различия в характерите и неочаквани обрати на съдбата. Това е една невъзможна любовна история в тежки времена. Режисьорът Павел Павликовски ще е сред гостите на тазгодишния София Филм Фест.
Още едно заглавие, познато от тазгодишните номинации за „Оскар". Филмът на ливанката Надин Лабаки разказва за 12-годишния Заин - дете от бедно семейство в Бейрут. Той е смазан от бедността в семейството си и неспособността на родителите му да го защитават. Заин попада в затвора „Румие" в Бейрут, откъдето подава молба за дело срещу родителите си. Той ги съди за това, че изобщо е бил роден.
Филмът на Лъчезар Аврамов е създаден по едноименния разказ на Мирослав Пенков и разказва за връзката между българин и японка, които се срещат в Канада. Двамата се женят и заминават за България, за да започнат инвитро процедури за зачеване. Идвайки тук обаче, стават участници в трагичен инцидент, при който загива дете. Вече нищо не може да бъде същото. Филмът с участието на Кики Сугино, Руши Видинлиев и др.
Създаден по едноименния роман на Джеймс Болдуинк, филмът разказва историята на Тиш И Фони - приятели от детинство, които се влюбват. Връзката им обаче е поставена на изпитание, когато Фони погрешно е обвинен в изнасилване. Тиш се надпреварва с времето, за да докаже невинността на любимия си, докато носи първото им дете. Филмът е отдаване на почит към любовта чрез историята на млада двойка, техните семейства и техните животи. Двамата млади се опитват да намерят справедливост чрез любовта, заради любовта и обещаната Американска мечта.
Документален филм, задължителен за почитателите на българската литература. Във фокуса на вниманието е големия поет и преводач Николай Кънчев, станал символ на цяло едно поколение. Той живее и твори, обграден от съмишленици, които детайлно изграждат атмосферата на времето, разказват за неподражаемия му характер и морал, за любовта му към света, хората и омайната природа на България. Режисьор и сценарист е Христо Илиев - Чарли.
В разгара на социализма, през 1979 година, в България се появява детско списание, пропагандиращо западно влияние - комиксовото изкуство. "Дъга" съществува повече от десет години и огромният му тираж - 300 000 бройки, се изкупува до последния екземпляр. Някои от сериите и героите на „Дъга" живеят и днес в умовете на хората, оставили трайна диря в оформянето им като личности. Леонид Йовчев се опитва да намери първия брой на любимото комикс списание от неговото детство.
В програмата на София Филм Фест тази година има пет филма за деца, които заслужават внимание. Ако не сте успели да гледате "Смарт Коледа" през зимата, възползвайте се. Първият български коледен семеен филм е приятна изненада.
Българските късометражни филми от конкурса на Jameson предлагат палитра от теми и истории, а сред главните роли можем да видим част от най-известните български актьори. (кадър от филма "Иван")