Този сайт използва „бисквитки“ (cookies). Разглеждайки съдържанието на сайта, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“. Повече информация тук.

Разбрах

"Златен глобус 2021": Мария Бакалова изгуби от Розамунд Пайк

"Златен глобус 2021": Мария Бакалова изгуби от Розамунд Пайк

Българската актриса Мария Бакалова не успя да спечели "Златен глобус".

Розамунд Пайк получи отличието в категорията "Най-добра актриса в мюзикъл или комедия" за ролята си във филма на Netflix "I care a lot". Именно това беше категорията, в която беше номинирана и Бакалова за своето изпълнение в комедията Borat Subsequent Moviefilm.

Изборът на Пайк е изненадващ - както повечето водещи медии за кино отвъд Океана, така и букмейкърите залагаха на победа на българката.

Другите номинирани в категорията бяха Кейт Хъдсън (Music), Мишел Пфайфър (French Exit) и Аня-Тейлър Джой (Emma).

Снимка: Getty Images

Въпреки че не беше избрана от Асоциацията на холивудската чуждестранна преса да получи отличието, Бакалова все пак вече има едно историческо постижение - тя е първата българска актриса, номинирана за престижната награда.

78-ото издание на церемонията по връчване на наградите в областта на киното и телевизията "Златен глобус" се проведе във виртуална среда от два града - Ню Йорк и Бевърли Хилс. Водещи бяха актрисите Тина Фей и Ейми Пьолър.

Номинирани и победители бяха включвани в програмата чрез видеовръзка, а от студиото се обявяваха имената на тези, които печелят.

Големите победители при филмите са Nomadland и Borat Subsequent Moviefilm. Драмата с Франсис Макдормънд спечели отличията за най-добър драматичен филм, а Клои Жао беше отличена като най-добър режисьор. Продължението на "Борат" беше определено за най-добра комедия, а Саша Барън Коен получи "Златен глобус" за най-добра главна роля в комедия за изпълнението си във филма.

При сериалите с най-много отличия са The Crown ("Короната") и The Queen's Gambit ("Дамски гамбит").  

Ето и списък на победителите в отделните категории:

ПРИ ФИЛМИТЕ:

Най-добър драматичен филм: Nomadland

Другите номинирани:

Mank

The Father ("Бащата")

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

Най-добър филм - комедия/мюзикъл: Borat Subsequent Moviefilm ("Борат 2")

Другите номинирани:

Hamilton

Music

Palm Springs

Най-добър режисьор: Клоуи Жао (Nomadland)

Другите номинирани:

Емералд Фенел, (Promising Young Woman)

Дейвид Финчър (Mank)

Арън Соркин (The Trial of the Chicago 7)

Най-добър актьор в драматичен филм: Чадуик Боузман (Ma Rainey's Black Bottom)

Други номинирани:

Риз Ахмед (Sound of Metal)

Антъни Хопкинс (The Father)

Гари Олдман (Mank)

Тахар Раим (The Mauritanian)

Най-добра актриса в драматичен филм: Андра Дей (The United States vs. Billie Holiday)

Другите номинирани:

Виола Дейвис (Ma Rainey"s Black Bottom)

Ванеса Кърби (Pieces of a Woman)

Франсис Макдормънд (Nomadland)

Кери Мълиган (Promising Young Woman)

Най-добър актьор в комедия/мюзикъл: Саша Барон Коен (Borat Subsequent Moviefilm)

Другите номинирани:

Джеймс Кордън (The Prom)

Лин-Мануел Миранда (Hamilton)

Анди Самбърг (Palm Springs)

Дев Пател (Personal History of David Copperfield)

Най-добър сценарий на филм: Арън Соркин (The Trial of the Chicago 7)

Другите номинирани:

Клоуи Жао (Nomadland)

Флориан Целер и Кристофър Хемптън (The Father)

Джак Финчър (Mank)

Емералд Фенел (Promising Young Woman)

Най-добра актриса в поддържаща роля във филм: Джоди Фостър (The Mauritanian)

Другите номинирани:

Глен Клоуз (Hillbilly Elegy)

Оливия Колман (The Father)

Аманда Сийфрид (Mank)

Хелена Зенгел (News of the World)

Най-добър актьор в поддържаща роля във филм: Даниел Калуя (Judas and the Black Messiah)

Другите номинирани:

Саша Барон Коен (The Trial of the Chicago 7)

Джаред Лето (The Little Things)

Бил Мър (On the Rocks)

Лесли Одом (One Night in Miami)

Най-добър анимационен филм: Soul ("Душа")

Другите номинирани:

The Croods: A New Age ("Круд: Нова епоха")

Onward ("Напред")

Over the moon

Wolfwalkers

Най-добър чуждоезичен филм: Minari (САЩ, корейски)

Другите номинирани: Another Round (Дания)

La Llorona (Гватемала / Франция)

The Life Ahead (Италия)

Two Of Us (Франция / САЩ)

Най-добра оригинална филмова музика: Трент Резнър & Атикъс Рос и Джон Бастис (Soul)

Другите номинирани:

Александър Деспла (The Midnight Sky)

Лудвиг Йорансон (Tenet)

Джеймс Нютън Хауърд (News of the World)

Трент Резнър & Атикъс Рос (Mank)

Най-добра оригинална песен: IО SÌ (Seen) - The Life Ahead Speak Now - One Night in Miami

Другите номинирани:

Tigress & Tweed - The United States Vs. Billie Holiday

Fight For You- Judas and the Black Messiah Hear

My Voice- The Trial of the Chicago 7

ПРИ СЕРИАЛИТЕ:

Най-добър драматичен сериал: The Crown ("Короната")

Другите номинирани:

The Mandalorian ("Мандалорецът")

Lovecraft Country ("Страната на Лъвкрафт")

Ozark ("Озарк")

Ratched

Най-добър комедиен сериал:  Schitt's Creek

Другите номинирани:

Emily in Paris ("Емили в Париж")

Ted Lasso The Flight Attendant ("Стюардесата")

The Great

Най-добър минисериал или телевизионен филм: The Queen's Gambit

Другите номинирани:

Normal People ("Нормални хора")

The Undoing ("Отмяната")

Small Axe

Unorthodox

Най-добър актьор в поддържаща роля в сериал, минисериал или телевизионен филм: Джон Бойега, Small Axe

Другите номинирани:

Брендън Глийсън, The Comey Rule

Даниел Леви, Schitt's Creek

Джим Парсън, Hollywood

Доналд Съдерланд, The Undoing

Най-добра актриса в телевизионен сериал - комедия или мюзикъл: Катрин О'Хара, Schitt's Creek

Другите номинирани:

Лили Колинс, Emily in Paris

Кейли Куоко, The Flight Attendant

Ел Фанинг, The Great

Джейн Леви, Zoey's Extraordinary Playlist

Най-добър актьор в минисериал: Марк Ръфало, I Know This Much Is True

Другите номинирани:

Брайън Кранстън , Your Honor

Джеф Даниълс, The Comey Rule

Итън Хоук, The Good Lord Bird

Хю Грант, The Undoing

Най-добра актриса в телевизионен сериал - драма: Ема Корин, The Crown

Другите номинирани:

Оливия Колман, The Crown

Джоди Комър, Killing Eve

Лора Лини, Ozark

Сара Полсън, Ratched

Най-добър актьор в телевизионен сериал - комедия: Джейсън Судекис, Ted Lasso

Другите номинирани:

Дон Чийдъл, Black Monday

Юджийн Леви, Schitt's Creek

Никълъс Холт, The Great

Рами Юсеф, Ramy

Най-добър актьор в телевизионен сериал - драма: Джош О'Конър, The Crown

Другите номинирани:

Джейсън Бейтман, Ozark

Боб Оденкърк, Better Call Saul

Матю Рис, Perry Mason

Ал Пачино, Hunters

Най-добра актриса в поддържаща роля в сериал, минисериал или телевизионен филм: Джилиан Андерсън, The Crown

Другите номинирани:

Хелена Бонъм Картър, The Crown

Джулия Гарнър, Ozark

Ани Мърфи, Schitt's Creek

Синтия Никсън, Ratched

Най-добра актриса в минисериал или телевизионен филм: Аня-Тейлър Джой, The Queen's Gambit

Другите номинирани:

Шира Хаас, Unorthodox

Никол Кидман, The Undoing

Кейт Бланшет, Mrs. America

Дейзи Едгър Джоунс, Normal People

Най-четените