И започваме с:
"Игра на кодове"
Екранизираната история за британския математик от Кеймбридж Алън Тюринг е номинирана за 8 награди Оскар и ако гледате филма ще разберете защо.
Действието се развива по времето на Втората световна война, когато британското разузнаване прави отчаяни опити да разшифрова германски кодове за кореспонденция, изпращани от небезизвестната шифровъчна машина „Енигма”. Тюринг успява да създаде друга машина, подобна на компютър, с която в сътрудничество с екип от колеги-математици, успяват да разшифроват кореспонденцията между немските военни части и тяхното командване. Благодарение на това ходът на войната е обърнат и хиляди човешки животи биват спасени от сигурна смърт.
Филмът разказва за постиженията на онези велики хора, които обикновено остават в сянка и почти никой не знае за съществуването им. Такива са трите математички Катрин Джонсън, Дороти Вон и Мери Джаксън без чиито умове НАСА нямаше да покори космоса.
Тяхната работа се оказва решаваща за изпращането на астронавта Джон Глен в орбита – събитие, което завинаги променя хода на историята. С борбата си в половото и расовото неравенство, трите жени успяват да отворят нови пътища за бъдещите поколения.
Коко Шанел - тази дребна и слаба на вид жена успява да промени коренно облеклото на жените, благодарение на своята дързост и красив ум.
Филмът разказва първите 28 години от живота на френската дизайнерка, израснала със сестра си в дом за сираци. Доста трагичното начало на житейския ѝ път е последвано от професията на кабаретна певица, която пее пред публика от пияни войници, и шивачка в малко провинциално ателие. Но Шанел не оставя нещата така и въпреки че е малтретирана от мъжа, който ѝ обещава безопасен живот, тя успява отново да се вдигне на крака.
Следвайки мечтата си, тя прави ренесанс в женското облекло и се превръща в един от най-известните дизайнери в света. Все пак благодарение на нея жените ходят и с панталони.
Това е една от онези истории, които веднъж чути, няма как да бъдат забравени. Германският индустриалец Оскар Шиндлер е типичният пример за това, че поставянето под общ знаменател не винаги е добра идея.
Филмът пресъздава момент от Втората световна война и по точно делото на Шиндлер по спасяването на 1200 евреи от концентрационните лагери. Макар и малко емоционално преувеличена, историята грабва цели 7 награди Оскар през 1994 г.
Филмът пренася зрителите във Великобритания през 1912 г., когато се зараждат запомнящите се събития от движението на суфражетките. Тяхното дело е насочено към това да бъде позволено на жените да гласуват, принудени да водят почти партизанска война с установените консервативни правила в страната.
Движения за правата на жените съществуват много преди историческите събития във филма, който не цели да покаже мъжете в лоша светлина, а по-скоро да извади на показ какви са последствията от липсата на правата на жените.
Филмът всъщност е един човешки поглед към историята на Дарвин, чиито идеи абсолютно безвъзвратно променят света.
Сюжетът показва момента, в който ученият започва работа върху книгата „За произхода на видовете”, в която излага теорията си за еволюция чрез естествен подбор. След завършването ѝ тя постига огромен успех, слагайки начало на нова ера в биологията.
Драматичен и с достатъчно моменти от личната му история, този филм позволява на зрителите да се докоснат до една много важна промяна в посоката на човешката история.
Зад екранизацията на част от историята на един от най-великите президенти в американската история, Ейбрахам Линкълн, стои режисьорът Стивън Спилбърг.
Той показва периодът през едни от последните месеци на живота му, когато е абсолютно решен да убеди разкъсаното от противоречия правителство да отмени робството. Благодарение на мъдростта и волята си Линкълн успява да го постигне и по този начин да отвори нова страница в световната история.
Филмът разказва историята на първия човек, успял да стъпи на Луната, въпреки че все още съществуват конспиративни теории, че това никога не се е случвало.
Сюжетът разкрива части от живота му, като особено се набляга на тази за подготовката на легендарната космическата мисия, оказала се една от най-опасните в историята на човечеството. В кожата на Армстронг влиза актьорът Райън Гослинг.
Стивън Хокинг – този брилянтен ум изуми света със своя силен дух и изключителна борбеност. Въпреки тежката болест, с която е диагностициран още на 21 години, неговите публикации, теории и книги са основополагащи в космологията и физиката.
Филмът отваря вратите към онази най-интимна част от живота му, позволявайки на зрителите да видят Хокинг такъв, какъвто е – чувствителен, отдаден и с невероятно чувство за хумор.
През 2012 г. ролята на Маргарет Тачър носи на Мерил Стрийп Оскар за брилянтино ѝ превъплъщение, а ако не сте гледали филма, бързо го запишете в списъка си.
Маргарет Тачър никога не успява да развие в себе си типично женски качества като смирение и прошка, дори напротив – притежава силна воля и безкомпромисност по отношение на възгледите си. Сюжетът пренася зрителя в два основни момента от живота ѝ – този на вече крехката възрастна жена и събитията около пътя, който я води в британския парламент.