Година: 1969
Албумът, с който латинската рок група Сантана прави своята първа крачка към световната музикална сцена, има също толкова любопитна обложка, колкото са и импровизираните инструментали вътре.
На пръв поглед това е графика на лъв, но ако се вгледате в него внимателно, ще видите, че в чертите му са вградени девет лица, а гривата на долната челюст на животното всъщност е пола от палмови влакна, характерна за коренните жители на Хавай. С тях именно жените изпълнявали омайния танц хула.
Година: 1968
Вторият албум на експерименталната рок група разчита и на ексцентричните идеи на близкия до нея Анди Уорхол. На пръв поглед просто черна, обложката всъщност представлява кадър на татуировка на череп, която принадлежи на Джо Спенсър.
Последният играе главната роля във филма Bike Boy на Уорхол през 1967 г., а идеята тъкмо тя да бъде лице на албума е отново на артиста, който решава да я сложи върху черен фон, така че почти да "изчезне".
Година: 1986
Дебютният албум, с който хип-хоп групата от САЩ се представя на света, има на обложката си частен самолет Boeing 727, който прилича на загасен джойнт.
Aко и това ви се струва трудно за разшифроване, погледнете внимателно надписа, който се намира на опашката по диагонал от името на групата. Прочетете го наобратно. Да, "Eat me".
Година: 1971
След като излиза, албумът на Пол и Линда Маккартни не получава особено добри отзиви от критиката, може би защото изпреварва времето си, а може би и заради това, че хората свързват Пол по-скоро със звученето на "Бийтълс".
Във всеки случай той успява да вгради в обложката и послание за съпругата си - вдясно от рогата на овена пише L.I.L.Y., което той по-късно казва, че означава "Linda, I love you".
Година: 1974
Албумът на Хари Нилсън, продуциран от Джон Ленън (в неговия Lost Weekend период), е също и жлъчен отговор към пресата, в която двамата непрекъснато присъстват заради пиянските си изцепки.
Обложката попада в класацията ни заради една шега, която може би сте пропуснали. Виждате ли кубчетата на пода? Между тях има килим, английската дума за което е "rug". Сега добавете и двете букви от кубчетата, които ограждат килима.
Година: 1967
Обложката на осмия студиен албум на The Beatles неведнъж е била предмет на най-различни спекулации, а от колажа с известни личности дори се е наложило да бъде премахнат един човек. Това е Ганди, а причината е, че иначе албумът въобще нямаше да види бял свят в Индия.
Тя обаче попада в класацията ни заради друго - ако се загледате внимателно в блузата на куклата, легнала вдясно, ще прочетете следния надпис: "Welcome the Rolling Stones". Тази история не приключва тук...
Година: 1967
...защото продължава тук. Ако веднага ви прави впечатление приликата с предишния албум в галерията, това въобще не е случайно - Rolling Stones връщат "жеста" и ако се загледате внимателно в цветята около тях, ще забележите там лицата на Джон, Пол, Джордж и Ринго.
Година: 2005
На пръв поглед обложката на албума прилича на дисплей на "Тетрис", но това всъщност представлява телеграфско съобщение, написано на кода на Бодо.
Това най-общо е ранна система за комуникация, изобретена от френския учен Емил Бодо през 1874 г. и изместена от по-популярния Морзов код. Какво пише? Е, може би ще ви разочароваме - просто заглавието на самия албум.
Година: 1979
Като говорим за физика, пост-пънк бандата също навлиза в тази тънка материя в обложката на своя дебютен албум.
На пръв поглед интерпретация на природен пейзаж с планински вериги, всъщност изображението представя първите вълни от пулсари, записани от космоса с помощта на радиотелескопи. Тази картина за пръв път е отпечатана в Енциклопедията на Кеймбридж по астрономия през 1977 г., но е твърде възможно повече хора да са я видели за пръв път като щампа на някоя фенска тениска.