Бунтовете в Босна и Херцеговина, избухнали заради бедността и безработицата, се изостриха до степен, която местните медии сравняват със следвоенно положение. Недоволни запалиха правителствени сгради и президентството, а напрежението се пренесе в други градове на страната.
Запалени бяха сградите на кантоналните правителства в Тузла, Мостар и Зеница, последвани от масови безредици. Органите на реда отвърнаха на демонстрантите с палки, гумени куршуми, водни оръдия и шокови гранати. Очаква се довечера напрежението отново да ескалира.
Най-сериозни размирици имаше в Сараево, където местните служби над 15 часа се бориха с пожарите. Демонстрантите чупеха витрини и спирки на градския транспорт, обръщаха автомобили. Извънредна ситуация бе обявена около сградата на Министерския съвет.
Между 50 и 100 души са ранени при снощните безредици в Сараево. Столицата преживява най-размирните моменти от края на войната там. Западни медии съобщават, че пострадалите са около 200 души.
Всичко тръгна от група във Facebook, наречена „УДАР" и създадена от Алдин Ширанович. Самият той бе арестуван и бит, но обяви, че никога не е оправял призиви за насилие на протестите.
„Хората протестират, защото са гладни, защото нямат работа. Искаме оставката на правителството", коментира участникът в демонстрациите Нихад Карач, който е строителен работник.
Повод за протестите стана намерението за закриване на фабрика в град Тузла, която осигурява препитанието на местните жители. При снощните протести там са ранени 130 души. В Баня Лука, център на сръбската общност, също имаше протест в подкрепа на бунта.
Икономическото положение в Босна е отчайващо, безработицата е над 40 процента безработица, а корупцията продължава да бъде основен проблем. Протестите обхванаха над 20 града в страната за последните четири дни.