Руският премиер Владимир Путин заяви, че държавата трябва "да увеличи усилията си" при използването на съвременните средства за информация, съобщи ИТАР-ТАСС.
Той даде пример с американския президент Франклин Делано Рузвелт. Президентската му кампания за изборите в САЩ през 1932 г. се провежда под сянката на Голямата депресия. По време на кампанията Рузвелт се зарича: "Обещавам ви, обещавам и на себе си, че хората на Америка ще имат нов курс". По-късно той лансира пакета си от икономически мерки, наречен New Deal.
В серията от радио обръщения на Рузвелт, известни като Fireside Chats (Речи около камината), той разяснява на американските граждани предприемането на кризисните мерки.
"Главната цел е да се постигне ефектът на националната психотерапия, за да бъде внушена на гражданите сигурност за утрешния ден", разяснява Путин смисъла на радиообръщенията на Рузвелт.
Той добавя, че възможностите на американския президент са били ограничени само до радиото, сега има и телевизия, и интернет, но "ние не ги използваме ефективно".
В тази посока Путин определено може да се поучи от медийния опит на премиера Бойко Борисов, който се показва толкова често по телевизията, почти колкото и президентът на Венецуела Уго Чавес.
Разговорът за ползите от регулярните обръщения към гражданите се състоя на заседание на Държавния съвет, посветено на децентрализацията на властта, разпределението на пълномощията от федералния център към регионите и трудовите отношения.
Какъв е конкретният повод премиерът да започне да говори за масова психотерапия, ИТАР-ТАСС не уточнява. Миналата събота на проспект "Сахаров" в Москва се състоя най-масовият митинг с искания за честни избори и призиви Путин да не се кандидатира отново за президент.
Данните за броя на присъствалите се разминаваха сериозно - според полицията 24000, според организаторите - 140 000. Журналистите от "Новая газета" опитиха да изчислят протестиращите, поставяйки репортери на повечето скенери, през които се минава, за да се стигне до митинга.
Те стигнаха до извода, че присъствалите са били 102 000. Репортерите твърдяха, че московската полиция е броила до 60 000 и после се е отказала.
Неправителственият изследователски център "Левада" състави портрет на участника в митинга. Социолозите са анкетирали 791 на влизане и излизане от проспект "Сахаров". 60% от протестиращите са били мъже, 62% с висше образование, 79% - московчани, 18% са от Подмосковието.
31% от анкетираните съобщили, че са между 25 и 39 г. 25% между 18-24 г. 23% - от 40 до 54 г., а 22 % - над 55 г.
46% отговорят, че работят като специалисти, а 12%, че са студенти.
56% научили за митинга от Интернет, 33% от други източници в мрежата, също толкова са научили от приятели и познати. По-малко са хората, узнали за това от радиото и телевизията. На този въпрос възможностите за отговор са били повече от един.
73% от анкетираните са заявили, че протестират срещу фалшификациите на изборите и изразяват недоволството си от управлението на страната.
38% от анкетираните се определят като демократи, 31% споделят възгледите на либералите, 13 % поддържат комунистите, а социалдемократите - 10%.
Сред лидерите на опозицията и обществениците с най-голямо доверие - 41%, е журналистът Леонид Парфьонов, блогърът Алексей Навални - 36%, писателят Борис Акунин - 35%.
Навални е особено интересна личност. През 2000 г. се включи в Руската обединена демократична партия "Яблоко", чиито цели са пазарна икономика, частна собственост, контрол на гражданите върху властта и т.н. Навални обаче е изключен от партията през 2007 г. заради непримиримия си национализъм. Блогът му - navalny.livejournal.com, е създаден на 19 април 2006 г.
За първите 4 години придобива изключителна популярност - коментарите надхвърлят 150 000, а над 18 хиляди потребители на най-голямата руска блогосфера - "Жив журнал" (LiveJournal) се абонират за публикациите на Навални.
Руското правителство нееднократно взима мерки, за да заглуши острите критики в Интернет, като се стига и до осъдителни присъди на блогъри. За първи път това се случва на 21-годишния музикант Сава Терентиев, осъден на 1 година условно през 2007 г. за "разпалване на социална омраза към милицията".