Наводненията в Сърбия отнеха живота на 20 души. Загиналите са на възраст между 52 и 91 години от Добой, Модрича, Биелина, Власеница, Србац, Шамац, Доньи-Жабар. Продължават опитите да бъде овладяна ситуацията след бедствието. На много населени места има опасност от свлачища или преливане на реки.
В Босна и Херцеговина жертвите са най-малко 7 души. Наводненията активизираха над 2000 свлачища и заляха всичко по пътя си. Над една четвърт от четиримионното население на Босна и Херцеговина е засегнато от наводненията - най-тежките на Балканите за повече от сто години. Над 100 хиляди къщи са станали негодни за живеене.
Ситуацията в Сърбия
През изминалата нощ хиляди сърби са евакуирани от наводнените райони. Все още има хора, които отказват да бъдат евакуирани от домовете си. Очаква се ново повишаване на нивото на водата и втора водна вълна. Най-тежко е положението в Обреновац, Костолоц, Шабац и Шид. Река Сава на три места скъса дигите и вече има реална опасност от нови наводнения. Вътрешният министър Небойша Стефанович също предупреждава за увеличаване на нивото на река Сава.
Евакуирани са около 4000 души от Стублина, недалеч от Обреновац, откъдето са 13 от жертвите. Десетки хиляди домове продължават да бъдат без електричество. Според премиера Алексанъдр Вучич на Сърбия ще са й необходими месеци, за да се възстанови от природното бедствие. Щетите от природното бедствие се оценяват на няколкостотин милиона евро, а може да достигнат и един милиард евро, каза още сръбският министър-председател.
Вучич съобщи, че страната има нужда най-вече от храни, дрехи и питейна вода. Важна задача е предпазването на най-голямата електроцентрала в Сърбия - "Никола Тесла" край Обреновац, каза още той.
Критична е ситуацията и около топлоцентралата "Морава" край Свилиянц. Очакват се сериозни проблеми при снабдяването на централата с въглища.
Досега 14 държави от ЕС са се отзовали на молбите на Сърбия и на Босна и Херцеговина за помощ при справянето с последиците от наводненията в района. Русия изпрати няколко самолета с хуманитарна помощ и техника за справяне с наводненията. Руски хеликоптери участват в спасителните операции в най-засегнатите райони. От миналия петък 28 български професионални спасители с техника с в Парачин.
Днес в Сърбия пристига еврокомисарят по бедствията и авариите Кристалина Георгиева.
Опасност за България
Очаква се в края на седмицата приливната вълна да достигне и България. До 7.30 ч. нивото на Дунав при Видин е 816 см, при Ново село е 741 см, продължава да намалява леко нивото на реката, по информация от БГНЕС. Вчера и вътрешният министър Цветлин Йовчев, който бе във Видин заяви, че няма опасност за населението и са взети всички мерки. От "Напоителни системи" съобщиха, че общата дължина на дигите по река Дунав е 254 км.