"Софийска вода" се брани от референдум

За пореден път в поредно предаване изпълнителният директор на "Софийска вода" Мариана Итева повтори и потрети, че: в концесията няма клауза за референдум, предложението е опит да се отклони вниманието от истинските проблеми, компанията работи много добре.

Инициативата за провеждане на местен референдум по темата е на БСП и ВМРО. Преди дни Върховният административен съд постанови Столичният общински съвет отново да обсъди въпроса за провеждане на допитването сред жителите на града, веднъж отхърлен от мнозинството на ГЕРБ, но недобре мотивиран.

Според председателя на общинския съвет Елен Герджиков, ако договорът за концесия бъде прекратен, общината е заплашена от неустойки между 400 млн. лева и 1 млрд. лева.

Сега Итева прогнозира, че референдум за концесията на "Софийска вода", която е единствена в България, няма да има.

На въпрос защо се вдига цената на водата, тя посочи, че в София е най-ниската цената на водата и са необходими инвестиции. Приоритет номер едно за дружеството е да се работи по намаляването на загубите на вода, които за 2012 г. са 53%.

София е лидер по пилеене на вода

Според изследване на Economist Intelligence Unit, финансирано от Siemens, обаче София е безспорен лидер по пилеене на вода в Европа - българската столица губи 60% от ценния ресурс заради течове.

На другия полюс е Амстердам, където едва 3.5% от водата изтича по мрежата. Също като София австрийската столица Виена не изпомпва водата, а я доставя от планински извори, използвайки разликата в надморската височина между планината и града. Силата на течащата вода пък се впряга за производството на електричество. Това обаче е единствената прилика между двата града, тъй като Виена, подобно на Амстердам, разхищава незначителна част от водата.

Германската столица също е пример за подражание - освен че губи едва 5.2% от водния ресурс, Берлин може да се похвали с едни от най-спестовните граждани благодарение на активна кампания за разумно потребление. Компания на София в незавидната класация правят единствено Белград и Букурещ.

Въпреки силно амортизираната водоразпределителна мрежа обаче бомбардираната сръбска столица е с едно място преди София. Румънската столица пък не оползотворява близо половината от водния си ресурс.

Новините

Най-четените