Кристалина Георгиева ще бъде заместник-председател в новата Европейска комисия и ще отговаря за бюджета и човешките ресурси. Това стана ясно на официалното представяне на състава на комисията в Брюксел от избрания за неин председател Жан-Клод Юнкер.
След като италианката Федерика Могерини получи външната дейност - пост, който първоначално се спрягаше за Георгиева, но бе даден на социалистите, имаше две възможни за българския комисар - да поеме бюджета на съюза заради опита й в Световната банка, или да отговаря за данъците и борбата с корупцията.
В крайна сметка Юнкер дава по-влиятелната позиция на Георгиева, която бе негов личен фаворит в политическите преговори между ЕНП и ПЕС. „Никога не е лесно да подредиш състава на една комисия, защото това означава много преговори. Убеден съм, че това ще е силен екип", обяви Юнкер.
Първи заместник-председател на новата ЕК е холандецът Франс Тимерманс, който получава многозначителния ресор "По-добра регулация, вътрешно институционални връзки, Право и Харта за за основни човешки права".
Останалите заместници на Юнкер са словенката Аленка Братушек - "Енергиен съюз", латвиецът Валдис Домбровскис - "Евро и социалния диалог", естонецът Андерс Ансип - "Единен дигитален пазар" и финландецът Юрки Катайнен - "Заетост, растеж, инвестиции и конкурентноспособност".
Германецът Гюнтер Йотингер, който досега отговаряше за енергетиката, сега ще работи за дигиталната политика в ЕС.
Ключова роля ще имат Франция и Великобритания - в лицето на комисар Пиер Московиси, в чието портфолио влизат търговия, данъци и митници, и комисар Джонатан Хил, който ще следи финансовата стабилност на съюза.
Макар първоначално да се смяташе, че ресор по разширяването на съюза няма да има, Австрия и Йоханес Хан получиха именно това направление в новата ЕК, гарнирано с политиката по добросъседство.
Румъния, която изненадващо смени номинацията си, помагайки на Жан-Клод Юнкер да достигне минимално необходимия брой жени, ще бъде възнаградена с желания от нея ресор „Регионална политика", където са концентрирани голяма част от парите по еврофондовете.
Списъкът ще бъде внесен в Европейския парламент и там ще бъде определен график за изслушванията пред комисиите, пряко свързани с бъдещата работа на всеки от кандидатите. Очаква се това да стане на 1 ноември. Сред тях има 9 бивши или действащи премиери, толкова е и броят на жените.