Реформаторският блок ще предаде кореспонденцията за „съгласуването" на „Южен поток" между държавата и руски фирми по проекта за газопровод на Европейската комисия, ДАНС и прокуратурата. Десният съюз вижда достатъчно причини, за да подозира, че се обслужва руският национален интерес за сметна на българския.
Става дума за изненадващата поправка, приета от парламента в края на февруари, предложена от червените депутати Таско Ерменков и Явор Куюмджиев, с която се въведе понятието "морски газопроводи".
Промените, срещу които остро реагира и Европейската комисия, позволяват тръбата на „Южен поток" да бъде изключена от обсега на европейското законодателство за морския участък. И най-вече - да заобиколи изискванията на Третия енергиен пакет, които предвиждат достъп на трети страни до тръбата.
Реформаторският блок твърди, че промените в Закона за енергетиката са в ущърб на националните интереси на България и европейското й членство.
„Имаме основателни съмнения, че законопроектът, приет от мнозинството на първо четене за промяна на Закона за енергетиката, е изготвен извън България срещу интересите на нашата страна и на ЕС. Този законопроект води до високи цени на газа, тока и парното и искаме той да бъде спрян", коментира бившият лидер на СДС Мартин Димитров.
Европейският енергиен комисар Гюнтер Йотингер заговори за възможността за налагане на наказателна процедура срещу България, но управляващите обясниха, че това било просто хармонизация. Предстои въпросът да бъде решен с нова срещу с енергийния министър Драгомир Стойнев.
Ден по-рано зам.-министърът на енергетиката Иван Айолов не отрече кореспонденцията относно законовите поправки, проведена с "Южен поток Транспорт", определяйки я като „съгласуване", а не диктовка.
Заради украинската криза Европейският парламент препоръча замразяване на проекта за газопровод, с който Русия се опитва да заобиколи Украйна като транзитна страна, което лидерът на социалистите Сергей Станишев определи като скандално.
Междувременно енергийният министър Драгомир Стойнев обяснява, че работата по проекта не е спирала на техническо и експертно ниво, а „Газпром" на няколко пъти повтори, че „Южен поток" няма да спре и че строителните работи за българския участък започват през лятото.