Симеон Дянков би отбой за заплатите на властта

Вицепремиерът и министър на финансите и Симеон Дянков би отбой за законопроекта за повишаване на заплатите в изпълнителната власт.

Пред БНТ той заяви, че ще се чакат по-добри времена, за да се актуализира идеята заплатите на първите хора в държавата да станат между 5000 и 8000 лева. Това означава, че подготвеният от МФ законопроект няма да бъде внасян за разглеждане до края на мандата на правителството.

Финансовият министър посочи още, че идеята и съответния проект за такава промяна са се появили още през април 2012 г. като трети закон, свързан с административната реформа. 

"В началото на миналата година направихме нов закон за държавната администрация, след това направихме закон за държавния служител и това беше третата стъпка, третият закон за политическите кабинети в министерствата, за областните управи, за кметствата.

Но съзнаваме, че не е сега моментът да се говори за вдигане на заплатите на тези управници и следователно ще изчакаме по-добри времена", каза Дянков.

За да омекоти негативния ефект от новината, че ГЕРБ се кани да повишава възнагражденията в изпълнителната власт, Дянков отново припомни, че висши чиновници по време на тройната коалиция са прибрали сериозни пари от участия в бордове. 

"Ние забранихме да си в повече от един управителен съвет и да получаваш допълнителни пари", каза Дянков. "Около 2000 лева получават всички директори по време на нашето управление. След като вдигнем други доходи, ще вдигнем и заплатите на управниците", заяви министърът на финансите, без да се ангажира с колко трябва да скочат доходите в България, за да нараснат и заплатите на управляващите.

В най-бедната страна в ЕС, която си стои на последно място, независимо кой я управлява, където средната заплата е малко над 300 лева, а минималната пенсия 145 лева, Симеон Дянков предлагаше заплатата на премиера да е 8000 лева (около 4092 евро).

Дянков повтори за сетен път, че тази година (последната от мандата) акцентът в работата на кабинета са работните места и ще се използват повече средства за намаляване на младежката безработица и да се намери работа на хората, които от дълги години не са имали.

Според финансовия министър при договарянето на средства за създаване на заетост през 2005-2007 г. е допусната грешка, като са поискани повече пари за преквалификация вместо за създаване на работни места.

В резултат сега само 20 000 души, или 5% от безработните, имат работа благодарение на евросредства. Плановете на правителството са да поемат за година плащането на осигуровките и данъците на наетите от фирмите младежи и трайно безработни.

Новините

Най-четените