Над 9000 души, повечето цивилни, сред които голям брой жени и деца, са убити в Сирия от началото на бунта срещу режима на президента Башар ал Асад преди една година, съобщи Сирийският център за наблюдение на правата на човека, предаде БТА.
От 15 март 2011 г. гражданските бунтове в страната, насочени срещу действащия режим, се потъпкват жестоко от армията на президента Асад.
По данни на центъра, цитирани от Франс прес 6645 от жертвите са цивилни, 1991 са военни или служещи в силите за сигурност, 471 са бунтовници.
Правителствените сили, подкрепени от танкове, навлязоха днес дълбоко в северната провинция Идлиб в нова офанзива срещу бунтовниците. Районът на град Идлиб бе подложен на масиран обстрел от правителствената армия, но няма убити.
Градът бе превзет вчера от силите на Асад след четиридневни яростни атаки, казаха активисти. По техни сведения през изминалата нощ войските на режима са убили над 40 души в страната, с което броят на убитите от вчера досега е достигнал 95, посочва ДПА.
В южната провинция Дераа, където преди година започна въстанието, тази сутрин имаше масови антиправителствени протести около джамии, като хората скандираха за свалянето на режима, посочва агенцията. АП допълва, че в столицата Дамаск днес е имало проправителствена манифестация срещу "едногодишната конспирация" срещу страната.
Асад и поддръжниците му твърдят постоянно, че в страната няма народно въстание, а подклаждан отвън заговор в подкрепа на "терористи и бандити". По сведения на базираната във Великобритания Обсерватория за човешки права в провинция Дераа са загинали 13 цивилни и 7 бунтовници при офанзива на правителствени бойни части.
Убежище в Турция
Турция започна изграждането на нов лагер за сирийски бежанци с капацитет 20 000 в областта Шанлъурфа, край селището Джейлянпънар. Това е най-дългата отсечка от турско-сирийската граница, която е с обща дължина около 900 км.
Върху един обширен терен, който е заделен от турската генерална дирекция по земеделие, се изграждат контейнери за живеене, в които ще бъдат настанявани сирийски граждани. Говори се, че лагерът ще бъде под опеката на Комисариата за бежанците към ООН.
Същевременно турският вицепремиер Бешир Аталай заяви, че Сирия поставя мини по границата си с Турция, за да спре бежанския поток. Потърсилите убежище в Турция сирийци вече са близо 15 000 души.
Аталай добави, че сирийската армия "взема военни мерки" от сирийската страна на границата срещу хората, които се опитват да я прекосят. "Много хора изгубиха живота си", каза той.
Преди два дни Агенцията на ООН за бежанците обяви, че за последната година 230 000 сирийци са избягали от родината си. Около 30 000 души са отишли в Турция, Ливан и Йордания, а всеки ден стотици хора продължават да бягат от Сирия към съседни страни.
Заплаха от тероризъм
В Сирийските провинции действат 33 различни въоръжени групировки, съобщи ливанският вестник "Ал Ахбар", позовавайки се на доклад на американския Институт за изследване на войната, съобщи Dnevnik.bg.
Тези групи имат ясна структура, но нямат организация, наброяват от двайсетина до 500 души, пише военният анализатор Джоузеф Холидей, който е бил офицер по разузнаването в армията на САЩ и е автор на доклада.
Трите най-ефективни групи имат преки връзки със "Свободната сирийска армия", която действа в град Хомс, северните планини Джабал аз Зауия и град Идлиб, както и южния град Дера. Точно тези градове са подложени на едни от най-големите удари на сирийската редовна армия, която твърди, че се бие с терористични групировки.
Холидей подчертава, че по-голяма част от въоръжените мъже са цивилни и трябва да разчитат на външни канали за доставка на муниции и оръжия.
Докладът обаче предупреждава за възможна поява на терористични групировки.
"Появата на свързани с "Ал Кайда" терористични клетки срещу режима е опасност за САЩ и предизвикателство за онези, призоваващи за материална подкрепа на въоръжената опозиция," пише в доклада.