Проливните дъждове на Балканите взеха най-малко 20 жертви и нанесоха тежки щети в много части на Източна и Югоизточна Европа. Най-тежко е положението в Сърбия и Босна и Херцеговина.
Засегнати са още Чехия и Източна Словакия. Сръбският премиер Александър Вучич определи наводненията в Сърбия като „най-голямото природно бедствие" в нейната история. Най-малко петима души загинаха след обилните валежи в балканската страна, в която за ден падна количество валежи, обичайно за четири месеца.
Повече от 15 000 души са евакуирани, а 300 000 домакинства са без електричество. Много градове и села са откъснати от света. Критична е ситуацията в Колумбарския, Мачванския, Моравишкия и Поморавския окръзи. Най-сериозно е положението в Шабац, Обреновац, Сремска Митровица, Свилаянц, Лозница и Крупня. В страната е обявена извънредна ситуация.
"Ситуацията е много по-страшна отколкото изглежда", призна премиерът Александър Вучич. Според него днес най-трудно ще бъде в Парачин и Свилаянц. 90% от град Обреновац е потънал във вода, която на някои места достига до пет метра височина и се повишава. През нощта са изградени диги с близо 20 000 чували с пясък, които се опитват да спрат водата в Шабац. На няколко места в града положението е критично.
Нивото на река Сава вече премина историческото си ниво от 595 см. от 1987 година. Има огромен недостиг от лодки, храна и вода. Вътрешното министерство в Белград призова всички онези, които имат лодки да ги предадат в най-близкия щаб за извънредни ситуации. Министърът на здравеопазването Златибор Лончар поиска спешна доставка на мляко на прах за пострадалите в Обреновац.
Дигата около града се скъса. Нивото на водата спря да се увеличава, но опасността не е отминала. Дигата е пробита в дължина от 100 метра. Според Предраг Марич, който ръководи сектора за извънредни ситуации, положението в Обреновац може да се усложни допълнително и ситуацията да стане по-тежка. Сръбският премиер Александър Вучич определи ситуацията като катастрофална, след като по-голямата част от територията на града се оказа под вода.
Положението в Западна и Централна Сърбия е много тежко, по думите на Вучич, който заяви, че ако нивото на река Сава се покачи с още 30 см, голяма част от страната ще остане без електричество. Премиерът предупреди, че десетки хиляди къщи в Шабац, който се намира по поречието на Сава, са изложени на непосредствен риск от наводнения. Нивото на реките Тамнава и Колубара също се покачва.
Български спасителни екипи също се включиха в спасителните операции. Към момента 28 души са в Сърбия и ще останат поне 48 часа, за да помагат на пострадалите. В българската група за помощ са включени 8 пожарни автомобила, мотопомпи и 2 лодки. Русия изпрати хеликоптер на помощ в Сърбия. Германия, Австрия, Люксембург и Словения също изпратиха помощ на Сърбия в борбата й срещу наводненията.
Сръбският министър Велимир Илич, който отговаря за извънредните ситуации, определи спасителните операции като битки за човешки животи. По думите му критичната ситуация се дължи не на пропуските в системите за защита от наводнения, а на ненормално високите нива на водата, които не могат да бъдат контролирани.
Сръбските синоптици предупреждават, че валежите в страната ще продължат. Властите прогнозират, че за възстановяването на земеделието на страната ще са необходими 4-5 години.
Жертви на наводненията има и в Босна и Херцеговина. Военнослужещи помагат за евакуирането хиляди хора от наводнените райони. В източния босненски град Биелина са евакуирани около 10 000 души заради покачването на нивото на река Сава. До момента 4-ма са загинали от наводненията.
Късно снощи мъж се е удавил в западния босненски град Сански мост, а други двама са безследно изчезнали. Двама са загинали заради свлачища в градовете Белина и Власеница. Четвъртата жертва бил болен човек, който починал в Маглай, преди спасителите да стигнат до дома му.
Придвижването в града става само с лодки и вертолети. Хеликоптери на армията и на полицията помагат за евакуацията на населението в Маглай и Добой, които са най-силно засегнати. Хърватия изпрати два хеликоптера в района. Без ток и вода, хиляди жители са блокирани в домовете си. В цялата страна има свлачища.
75 населени места в пет области на Украйна останаха без ток заради проливните дъждове от тази нощ. Най-тежко е положението в Киевска област, където без ток са 49 населени места. Над 750 души са евакуирани, а хиляди къщи са наводнени заради поройните дъждове в украинската Лвовска област.
17 населени места са откъснати от света, а в 29 няма газоснабдяване. За ликвидиране на последствията от дъждовете и наводненията са мобилизирани 767 души, 171 единици техника и 12 лодки.