Здравният министър Анна-Мария Борисова е изпратила писмо от директори на лечебни заведения, с което ги уведомява, че до днес, 14 май, трябва да предложат как да отрежат 30% от бюджетите си.
Целта е общо разходите, които минават през бюджета на здравеопазването, да бъдат намалени с около 160 млн. лева, каза шефът на Федерация на синдикатите в здравеопазването в КНСБ Иван Кокалов. Орязването на разходите се отнася до всички центрове за спешна помощ, психиатрични болници, центрове по хемодиализа, домове за социални грижи за деца.
"Ако по този начин ще се провежда реформата и по този начин ще се изпълняват антикризисни мерки, мисля, че скоро нещата антикризисно ще бъдат на площадите пред министерствата или ведомства", заяви Кокалов.
"Представете си, например в една психиатрична болница как ще си съкрати бюджета с около 30% бюджета, за сметка на кое - храната, лекарствата, заплатите на персонала", попита синдикалистът.
Спешната помощ беше единственото звено с увеличение от 30 млн. лева в тазгодишния бюджет за здравеопазване. Целта беше да се осигурят допълнителни средства за дежурства на лекари предвид затварянето на болници в малки населени места. За нова апаратура за хемодиализите пък бяха гласувани 10 млн. лева в бюджет 2010.
В същото време при актуализацията на бюджета властта предвижда да деблокира 220 млн. лева от резерва на Здравната каса, за "да бъде осъществена реформата в здравеопазването".
В края на март на извънредния събор на БЛС премиерът Борисов съобщи, че трябва да се намерят "допълнително 220-260 млн. лева за здравеопазване". Ако смята парите от резерва да са допълнителните, защо режат други 160 млн. лева...
В същото време в бюджета за здравеопазване за 2010 г. за болниците бяха заложени с 220 млн. лева по-малко отколкото в бюджета за 2009 г. Но премиерът обеща в края на м.г. да намери тези липсващи пари.
Тука има, тука нема
800 млн. лева има по сметките на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) в БНБ към 31 март, съобщи днес здравният министър на парламентарния контрол. От тях по текущата бюджетна сметка на касата са 450 млн. лева, а по депозити - 350 млн. лева.
По принцип резервът на здравната каса е част от фискалния резерв, а собственият резерв на НЗОК, който тя може да ползва без разрешение от парламента, е 125 млн. лева.
"За мен този отговор е скандален", заяви обаче соцдепутатът Михаил Миков. Той припомни, че през февруари бившият министър Божидар Нанев обяви, че към декември 2009 г. събраните пари са 860 млн. лева. Освен това беше отчетено, че за първите три месеца събираемостта на здравни вноски се е повишила с 41 млн. лева.
"Къде отиват парите, които се събират от българските граждани за здравеопазване? Кой открадна парите?", запита Миков. По закон парите от здравни вноски се насочват към бюджета на Здравната каса и не могат да се харчат за нищо друго - това са тези, които се събират от работещи и работодатели и отделно държавата е задължена да превежда здравните вноски на студенти, ученици, военни, инвалиди и др.
Разликата идвала оттам, че "текущата сметка варира", обясниха на Миков.
Освен това с пари от бюджета за 2010 бяха платени част от задълженията към болници и лекари за ноември и декември 2009 г.