Джуджевидната мармозетка е изключително сладко животно, което прилича на някой дребен, пъргав дядо и тежи около 120 гр. (като пораснала). Може да им се смеете, но бащите-мармозетки приемат ролята си напълно сериозно. Мармозетският татко реше, храни и носи на гърба си малките, докато майките доста бързо губят интерес към бебетата си.
Освен това, мъжките мармозетки присъстват на раждането на поколението си, като прегризват пъпната връв и след това почистват мястото на раждането.
Морските кончета са уникални създания в истинския, макар и позабравен смисъл да думата "уникален". Те са риби от семейство "иглови" и се характеризират с т. нар. мъжка бременност. Мъжките кончета имат торбичка, в която женските снасят яйцата си. Мъжкото конче е бременно в продължение на 45 дни, след които от него се раждат напълно оформени малки морски кончета. Освен това, по време на раждане мъжките изпитват контракции, които наподобяват тези при женските животни и жените.
Когато женският императорски пингвин снесе яйцата си, нейните хранителни запаси се изчерпват веднага и тя трябва да се върне в океана за цели два месеца. Това стоварва отговорността за топленето на яйцата на мъжкия. А топленето на Антарктида не е шега работа. В продължение на два месеца, в екстремни зимни условия, бащата - пингвин не мърда от мястото си.
Подобно на пингвините, мъжките щрауси също мътят яйцата, след като женските ги снесат. За разлика от пингвините обаче, щраусите са полигамни и мъжки понякога мътят едновременно яйцата на 12 женски. Очите им може да шарят, но щраусите-бащи никога не изоставят децата си.
Освен че могат да измътят 50 яйца за 6 седмици, тези татковци за пример носят отговорността за построяването на гнездото и отглеждането на малките пилета в продължение на първите 6 месеца от живота им.
"Цар Лъв" не е само филм на Disney. Историята на Симба и Муфаса е и поучителен, дълбок разказ за отношенията баща-син, възпитанието, завета, синовния дълг и ролята на бащата. В реалността нещата не стоят точно по същия начин. Всички знаем, че лъвиците ловуват, докато мъжките лъвове просто са красиви и дремят под слънцето с прекрасните си гриви. Освен това, когато женската донесе някоя антилопа, мъжкият лъв винаги се наяжда първи и чак след това отстъпва месото на лъвицата и малките.
Но лъвовете не са лоши бащи. Когато прайдът е в опасност, мъжкият лъв става изключително протективен и може сам да защити 30 лъвици и сума ти малки лъвчета. Бащинската му интуиция го прави мнителен и лесно усещащ всяка опасност. По-добре да не му се мяркате тогава. Особено ако сте бракониери.
Рядко се срещат по-посветени бащи от жабите. Някои жаби-бащи носят поповите лъжички в устите си и понякога отказват да ядат докато лъжичките не са достатъчно големи, за да плуват самостоятелно. Други носят поповите лъжички вътре в кожата си, най-често по краката или гърба.
Въпреки страховитата си слава на безукорни ловци, мъжките вълци са моногамни, внимателни бащи, които са с една женска цял живот. Глутницата реално се състои от няколко семейства с техните малки. Когато роди, вълчицата не се отлепя от бебетата в продължение на няколко седмици.
През това време, бащата ловува, носи им храна и стои на стража. Малките вълчета се хранят с кърма само 3 седмици, след което трябва да започнат да ядат месо. И таткото е този, който се грижи да им го достави.
Бодливите прасета могат да бъдат доста... придирчиви. Веднъж намерили точния партньор обаче, те формират дългосрочна, моногамна връзка. Всъщност, бодливите прасета са сред малко животни, които правят секс и без размножителна цел. Бащата се включва в отглеждането на малките наравно с майката.
Един типичен горилски баща обикновено е начело на семейна група, състояща се от 30 горили. Мъжката горила се държи респектирано към горилата, която наскоро е станала майка, оставя я да се нахрани първа и позволява на малките да се присъединят към "трапезата".
Ако надушат опасност за малките, мъжките горили, подобно на лъвовете, стават агресивни и силно протективни, изправят се, крещят и тупат гърдите си, както го правеше Кинг Конг. Бащите-горили прекарват по много време с децата си, докато децата не навлязат в тийнейджърската възраст. Тогава връзката им се разпада, но кой не би искал връзката му с див тийнейджър да се разпадне?
Червените лисици също са сред животинските видове, в които бащите се грижат за малките и играят с тях активно. През първите три месеца от живота на лисичетата, баща им ловува и им носи храна. Станат ли на 3 обаче (месеца, не години), безплатният обяд приключва.
Бащата ги насърчава сами да си хващат храна, но преди това зарива парчета от животни, които е уловил в близост до лисичата дупка, за да може малките да се научат да надушват месото и да го изравят.