Пленумът на БСП сблъска групите на Нинова и Станишев

БСП се събира на първия пленум след местните избори, за да анализира постиженията от двата тура на вота и да вземе решение по призивите за оставка на лидера Корнелия Нинова.

В началото на заседанието председателят на предизборния щаб Кирил Добрев отчете, че "за първи път от 1995 г. се слага край на тенденцията БСП да получава по-ниски резултати на местните избори в сравнение с всеки предходен".

Добрев посочва, че над 650 000 души са гласували за кметовете на коалицията "БСП за България" - увеличение с около 100 хиляди в сравнение с най-ниското ниво от 2015.

"Ако БСП в началото на прехода беше партия, която печелеше именно селата и малките общини, входът днес на БСП в местната власт е през големите общини и областни центрове, където зависимостта на хората е по-малка и те гласуват свободно", каза той.

Добрев предсказа, че "симбиозата между ГЕРБ и ДПС при буквалното разпределяне на малките и средни общини, скоро ще обезсмисли местните избори".

Преди пленума бившият председател на БСП Сергей Станишев излезе с критичен призив за "промяна" на посоката в БСП.

"Виждаме, че БСП губи основни свои характеристики в резултат на политическа линия. Първо, от идейна и програмна партия, в която хората са заедно заради определен кръг идеи, с които са съгласни, БСП се превръща в лидерска партия, в която демократичното начало е потиснато. От тази гледна точка БСП от демократична, се превръща в авторитарна партия, когато всяко различно мнение, всяка критика, се възприема като акт на война", коментира той.

Станишев отклони въпроса за оставката на Нинова с думите: "Оставките не са най-важното. Най-важното е дали има желание за осмисляне на грешките и за промяна, която да разшири доверието към БСП и да се спечелят следващите избори", но уличи Корнелия Нинова и обкръжението й в ръководството за това, че "манипулират нещата и отново не се води същинска дискусия и анализ".

На критиките от страна на Станишев - Кирил Добрев отговори с предизвикателство към него в качеството му на лидер на ПЕС.

"Наложително е Партията на европейските социалисти да вземе отношение по въпросите с честността на изборния процес в България. Това е един от начините, по който ще можем да дадем сигнал и да направим крачка в посока предотвратяване на тези порочни практики. За пореден път на избори се наблюдава намеса от страна на МВР и други държавни институции в процеса, която е в полза на управляващите. Приема ли ПЕС за нормални изборните практики в България и с какво може да допринесе те да бъдат преодолени?", попита Добрев.

Новините

Най-четените