Правителството на Бойко Борисов губи инерцията, която поддържаше до края на европейското председателство, като влиза в новия сезон с отслабени позиции. Това показва анализът на "Алфа Рисърч" на база на редовното тримесечно национално изследване на общественото мнение, проведено между 23 и 30 септември.
Социолозите маркират четири основни критични казуси, които са довели до разколебаването на доверието в правителството - вътрешно-коалиционните скандали между "Патриотите", несправянето със ситуацията около чумата по животните в Странджа, сривът на Търговския регистър и кадровата рокада в Агенцията по вписванията, както и тежката катастрофа край Своге, при която загинаха 20 души.
Неодобрението спрямо кабинета се увеличава от сумарно -21% през юни до -24% през септември. Спад бележи и доверието в премиера Бойко Борисов (37/35% одобрение/неодобрение през юни -> 33/36% през септември). Сблъсъкът между министър-председателя и президента Румен Радев е довел до отлив и в одобрението на държавния глава (54/11% одобрение/неодобрение през юни -> 52/17% през септември).
Данните на "Алфа Рисърч" показват изненадващо, че "най-успешният министър" в кабинета се оказва спортният министър Красен Кралев благодарение на организирането на трите световни първенства по художествена гимнастика, волейбол и гребане. Кралев се нарежда втори в общия индекс на доверие, веднага след вицепремиера Томислав Дончев. Външният министър Екатерина Захариева запазва трето място, следвана от Лиляна Павлова, министъра на културата Боил Банов и военния Красимир Каракачанов.
"ГЕРБ намалява с 2.3% електоралната си подкрепа в сравнение с юни и се установява на 22.2%. Така губи комфортната си преднина пред БСП. В края на септември ги делят само 2.5%. БСП остава на практически същите си позиции от юни (19.7%), без да привлича нови избиратели. Намаляването на дистанцията се дължи изцяло на свиването (моментно или дългосрочно, още е рано да се каже) на ГЕРБ. Ключовият проблем пред Корнелия Нинова е, че не успява да легитимира партията като алтернатива на ГЕРБ и да предложи убедителни за българските граждани визия и модел на управление. Поради това те не успяват да надскочат електоралния си таван, на който стоят от дълго време насам", се казва в анализа.
При "Патриотите" се вижда нова вълна на отлив на електорална подкрепа, като се нареждат на ръба на бариерата за достъп до парламентарно представителство - 4,7% според последните данни. ДПС успява да си върне преднината пред партиите от ОП, като достига 6,6% от декларирания вот.
Под чертата засега се нарежда "Воля" на Веселин Марешки и "Демократична България" (2,9%).
Изследването е част от регулярния тримесечен мониторинг на обществените нагласи, провеждан от агенция Алфа Рисърч. Проучването е национално представително и е реализирано в периода 23 - 30 септември 2018г., чрез пряко стандартизирано интервю лице-в-лице, сред извадка от 1027 души, формирана по метода на стратифицираната двустепенна извадка по тип населено място с квота въз основа на признаците възраст, пол и образование.