Борисов е разговарял с Меркел за недоволството на българските превозвачи

Министър-председателят Бойко Борисов е поставил въпроса за спорните предложения на Европейската комисия в пакета "Мобилност", които засягат българските транспортни превозвачи, при срещата си с германския канцлер Ангела Меркел.

Новите регулации станаха повод за недоволство сред превозвачите в България, според които ще се стигне до фалити на български фирми. Превозвачите предвиждат мащабен протест с камиони и автобуси на 16 и 17 май, когато европейски лидери пристигат на среща в София.

Борисов е посочил пред Меркел, че транспортният сектор у нас създава 15% от БВП и страната ни ще губи 16 милиарда лева годишно, ако бъдат приети предложенията за нови регулации. Премиерът е подчертал, че от тях ще бъдат засегнати над 100 хиляди български семейства, а голяма част от бизнеса, който в основната си част е малък и среден, ще бъде доведен до фалит, съобщават от правителствената пресслужба. По-рано през деня той е поставил въпроса и пред френския президент Макрон.

Отзивите от страна на Макрон и Меркел не са били особено конкретни. Борисов и френският президент са се разбрали да обсъдят проблема "по-подробно в телефонен разговор", а германският канцлер е "изразила разбиране за притесненията на българската страна" и е посочила, че трябва да се намери "приемливо решение за всички държави в Европейския съюз".

Срещата между Борисов и Меркел в Аахен, Германия, е във връзка с участието им в церемонията по връчването на международната награда "Карл Велики". След нея германският канцлер е определила като категоричен успех действията на премиера Борисов за приобщаването на страните от региона към Европейския съюз.

"Темата Западни Балкани не беше лесен приоритет, но ти, Бойко, се справи прекрасно и трябва да останеш медиатор по тази тема", е казала Меркел.

Премиерът Борисов е подчертал, че страната ни ще продължи да работи активно, за да остане свързаността на страните от региона приоритет и при следващите председателства. По думите му, въпреки напрежението между някои държави по отделни въпроси, техните лидери осъзнават голямата цел – Европейския съюз. Германският канцлер е споделил напълно мнението на българския премиер, че хората от Западните Балкани очакват и искат конкретни и реални неща за подобряване на живота им.

Новините

Най-четените