Предложението на премиера Бойко Борисов Румяна Бъчварова да оглави МВР събра предварителното одобрение сред управленските партньори на ГЕРБ в Народното събрание.
Най-силна подкрепа за кандидатурата на Бъчварова дойде от Реформаторския блок.
„Вчера беше коментирано името й за министър на вътрешните работи. Благодаря на г-жа Бъчварова, че се съгласи, защото това беше несигурното вчера", заяви Радан Кънев в Народното събрание.
"Румяна Бъчварова е доказала, че е изключително лоялен човек, който си разбира от работата по управление на системи", коментира председателят на Комисията по вътрешна сигурност Атанас Атанасов от РБ, който
Атанасов обяви, че не вижда проблем във факта, че Бъчварова е външен човек за системата на сигурността.
"Реформата не означава да познаваш конкретната полицейска дейност на районния инспектор. Винаги съм считал, че за българското вътрешно министерство е много разумно да бъде назначена жена, защото жените имат качества да успокояват нещата и да работят по-спокойно, не са остри в действията си", каза още Атанасов.
Съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов обяви пред БНР, че групата ще подкрепи кандидатурата на Бъчварова поради нуждата от продължаване на реформите в сектора Сигурност.
Малко по-рано обаче Валери Симеонов изрази съмнение в качествата на Бъчварова: "Това сериозно ли е? Той го каза с усмивка, "ще предложа професионалист". Не мисля, че от всеки човек става министър на вътрешните работи".
АБВ даде знак, че ще подкрепи номинацията на Румяна Бъчварова за нов министър на вътрешните работи.
"Според мене, той беше съвсем убедителен и много коректен. Според мен е добра фигура, добра кандидатура, но той беше убедителен и кандидатурата, според мен, е изненадваща, но е добра", коментира депутатът Кирил Цочев в кулоарите на Народното събрание.
Малко по-късно зам.-председателят на партията Румен Петков (бивш вътрешен министър) обясни, че няма противоречия по кандидатурата на Румяна Бъчварова, но поиска от нея да обясни преди избора дали смята да продължи концепцията за реформи в МВР, започната от Веселин Вучков.
Румен Петков обаче разкритикува решението на Борисов да поиска оставките на Светлозар Лазаров и Владимир Писанчев, без да съгласува промените не само с партньорите в управлението, но и с ГЕРБ и с държавния глава.
"Това какво означва - че президентът е гумен печат?", попита Петков, като напомни, че с новите промени в закона за МВР и ДАНС последната дума по ръководните постове в службите е на президента.
"Ние сме поставени пред свършен факт. Няма никакъв предварителен разговор по стратегически въпрос. Когато има подадена оставка на 100-ния ден на министър на вътрешните работи, не мисля, че това е подходът, който е полезен за хигиената на взаимоотношенията между партиите, които подкрепят правителството", коментира Петков.
Председателят на БСП - Лява България Михаил Миков предпочете да се въздържи от коментар преди гласуването на промените в състава на Министерски съвет в петък, докато Атанас Мерджанов определи номинацията на Бъчварова като "интересно хрумване" на премиера.
"ДПС ще гласува против и няма да подкрепи промените в състава на Министерски съвет. Няма как ДПС да подкрепи каквито и да е персонални и структурни промени в кабинет, на който сме опозиция", заяви председателят на партията Лютви Местан.