Депутатът от ДПС Делян Пеевски поиска задочно извинение от президента Румен Радев заради споменаването на името му в контекста на евентуални бизнес интереси между него и премиера Бойко Борисов и разпределянето на обществени поръчки на свързани с него компании.
В интервю за издавания от самия него в. "Телеграф", Делян Пеевски обявява, че не приема да бъде замесван в конфликтите между Борисов и Радев "били те личностни или от друг характер".
"Ако смятат, че аз съм нещо „лошо", да кажат защо. Президентът Радев заяви, че имам обвързаности с премиера и че той ми разпределял обществени поръчки, да каже сега и кой му е дал такава информация. Защото това са лъжи, разпространявани от медиите на една група олигарси с единствената цел да оказват натиск върху премиера и институциите и да манипулират общественото мнение. Не ми се иска да вярвам, че и президентът Радев е попаднал под влиянието на този кръг олигарси. Очевидно е обаче, че той заговори именно с тяхната риторика. И това няма как да не ме обижда, защото е лъжа. А за лъжите се дължи извинение", казва той.
Това е второто писмено обяснение на Пеевски по казуса "Радев-Борисов" след избухването на скандала в края на миналата седмица.
В интервюто за "Телеграф" Пеевски посочва, още, че "и до него стигат приказки как разни хора, близки до Радев, ходят по чаршията и обясняват, че моделирали мнението на президента", но отказва да даде повече детайли, защото "не коментира слухове".
"Ако президентът е бил подведен или заблуден, да каже от кого. Държавните мъже трябва да се отнасят по-отговорно към държавата и да преодоляват търканията си, тъй като поведението, което наблюдаваме сега, е твърде лош знак към хората", казва още той.
След като заявява, че е превърнат в "мишена на огромната армия за дезинформация, впрегната да работи за поддържането на негативния образ на Пеевски", Пеевски допълва:
"Аз съм само на 37 години, а вече толкова време тези хора се упражняват върху името ми. Когато те са забогатявали от бандитската приватизация на Костов, аз съм бил ученик. Години наред олигарсите крадат националния ни капитал, докато същевременно лъжат и манипулират обществото, че са „бели" и „чисти". Но аз няма да спра да казвам истината за тях, каквото и да ми струва".
В интервюто той твърди още, че "трите големи телевизии са превзети изцяло от хора на Прокопиев и Христо Иванов". Примерът, който Пеевски дава в подкрепа на твърдението си са "сутрешните блокове на телевизиите, гостите им и темите, които обсъждат".
Наред с това, той призовава "държавата в лицето на съответните регулатори да направи обективен анализ на медийната среда, вместо да ни пробутват платените от олигарсите анализи на всякакви НПО-та".
На въпрос, свързан с критиките в противоречие с конституцията на предложения от него закон за активите, купени с пари от КТБ, Пеевски отговаря: "Фалитът на КТБ показа, че действащата законова уредба не е ефективна и не може да върне активите, предвид сложната система от кухи фирми, използвана от Цветан Василев, която стои между банката и съответния актив. Затова е необходимо по-адекватно на фактическото положение законодателство. Да, може идеите в закона да се струват дори и противоконституционни за някои критици, но се надявам да бъдат за сметка на това много ефективни".
Той посочва опита на Цветан Василев да продаде група компании като БТК, Дунарит, Авионамс, Нуртс и др. за 1 евро на белгийския бизнесмен Пиер Луврие, като задава въпроса: "Защо Василев не ги прехвърли тогава в полза на държавата, вместо да ги харизва на някакъв измислен „инвеститор"? Така щеше да се реабилитира поне малко за криминално източената банка".
Пеевски използва интервюто и за да отправи критики срещу "държавата, която проспа няколко години, оплетена във фалшиви новини и мрънканията на избягалия в Сърбия Василев, вместо да действа решително".
Той твърди, че е наел американски адвокати не за да го защитават в процедурата, инициирана от Цветан Василев в САЩ по закона "Магнитски", а за да "се установи истината". Според него "институциите в САЩ нямат информация и ако не им се говори истината, могат лесно да се заблудят".
"А българските политици трябва да престанат да се държат като тийнейджъри в дискотека, носещи се безметежно под звуците на музиката, а да започнат да мислят за хората и да мислят не от днес за утре, а с далечен хоризонт. Защото някой ден хората неминуемо ще им потърсят сметка какво са свършили за тях", завършва интервюто си Делян Пеевски.