Технологиите за активно шумопотискане (ANC) са деликатна тема.
Много производители на слушалки претендират, че техните продукти имат ефективни методи за изолиране на външни шумове, но да си го кажем направо - малко са наистина ефективните, които позволяват да проведем нормално телефонен разговор в по-шумна среда или просто да се изолираме на спокойствие.
Неведнъж ми се е случвало - или аз няма да чувам човека отсреща, или той ще чува трафика или другите хора наоколо повече, отколкото мен. За вятъра пък да не говорим.
Но все пак в днешно време се очаква да сме мобилни и да отговаряме на обаждания безпроблемно. А ако слушалките предлагат и наистина качествено аудио, най-добре, нали?
Точно това открих в новите Huawei FreeBuds Pro 4.
Ако сравним дизайна на тазгодишния модел с предишния, няма да открием кой знае колко промени. Huawei остават верни на изискания стил и премиум излъчването, което познаваме в серията.
Тази година компанията предлага три цветови варианта за слушалките - черен, бял и зелен. При всички е заложено на лек акцент в златно, който стои доста стилно, без обаче да се набива твърде много на очи.
Калъфът е направен от матирана пластмаса и запазва облата си гладка форма, напомняща на речно камъче. Компактна е и не по-голяма от ключа за моя автомобил. Мога лесно да я нося в джоб на сако и даже на по-тесни дънки или панталон.
А компактността, знаем, е ключова за натоварените хора, на които се налага да водят дълги разговори, докато са в постоянно движение.
Самите слушалки също остават с характерния минималистичен дизайн с къси стебла - достатъчно изискан за професионална бизнес среда, но и достатъчно непринуден за ежедневна употреба.
При носене почти не се усещат. Тежат по-малко от 6 грама и пасват доста добре на ухото. За това, заедно с вече изпитания дизайн на главите, определено помагат и новите тапи. В комплекта освен традиционните 3 размера силиконови резервни тапи има и 3 размера от мемори пяна.
Тя определено се усеща по-добре, тъй като се напасва естествено към ушния канал, създавайки сигурно, но ненатрапчиво уплътнение. То повишава ефективността на шумопотискането и ми позволява да се потопя в любимата музика или да се съсредоточа върху работата си.
В редакцията на Webcafe понякога е доста шумно. Някои от колегите трудно могат да бъдат заглушени, което си е проблем, ако опитвам да се концентрирам върху текст за слушалки например.
Затова реших да си направя експеримент като включа ANC функцията на FreeBuds Pro 4 и постоя с тапите за малко повече време. В продължение на няколко часа съумях действително да се изолирам от повечето околни шумове и да порaбoтя на спокойствие.
Тази идея се пренася особено ефективно и при разговорите по телефона.
Слушалките са оборудвани с три микрофона плюс още един за костна проводимост, който улавя вибрациите от челюстта и ги превръща в звук, според Huawei. Нямам идея как точно, но очевидно работи - гласът ми се чува кристално ясно при всякакви условия по време на разговор.
Тук особено много допринася и софтуерният компонент от цялата система под формата на технология с изкуствен интелект. Нейният алгоритъм различава човешки гласове от фонов шум, за да може да филтрира излишното. Накрая остава само моят глас и този на събеседника ми.
Функциите за шумопотискане и Awareness (тя по дигитален път увеличава шумовете около мен, ако искам все пак да чувам всичко) се управляват удобно през стеблата на слушалките.
Свикването с различните движения за контрол става сравнително лесно. Веднъж свикне ли се, чрез потупвания, притискания и приплъзвания по стъблото мога да сменям и връщам песни, да увеличавам и намалявам звука, да сменям режими и да отговарям на обаждания.
Последното пък има вариант да се случва и с движения на главата. С движение нагоре-надолу вдигам телефона, а настрани - затварям. Даже не трябва да докосвам слушалките. Нещата стават съвсем естествено и интуитивно.
Всичко, което се случва с Huawei FreeBuds Pro 4, се управлява и от приложението AI Life.
То е насреща за всякакъв тип конфигурация, включително какъв по-точно тип ANC ми трябва - дали да оставя изкуственият интелект сам да го адаптира според средата ми или пък да включва Ultra режим за пълно изолиране.
През приложението също така става връзката с две устройства, без значение дали са Android или iOS. Отново полезна функция за професионалисти, които работят едновременно с различни джаджи.
Аудио на следващо ниво
Технологиите на Huawei изпъкват особено ярко при звука на FreeBuds 4 Pro, за да е доволен всеки един меломан.
На самите слушалки е видимо логото на технологията Huawei Sound, за което спокойно можем да кажем, че се утвърждава като символ за висококачествено аудио в true wireless сегмента.
Налице е система с планарен диафрагмен говорител и 11 мм динамичен говорител с четири магнита, която работи в отличен синхрон за предаване на звука и постигане на плътен бас при 14 Hz.
През AI Life пък имам избор от общо 8 готови профила на звучене, като два от тях са професионални, тъй като са разработени от експерти в Централната музикална консерватория в Пекин.
Профилите са доста разнообразни и акцентират върху различни жанрове, така че си заслужава човек да си поиграе с тях, докато намери подходящото за себе си. Ако не - ще се намеси изкуственият интелект под формата на Intelligent Triple Adaptive EQ, който в реално време оптимизира представянето според нивото на звука, структурата на ушния канал и състоянието на носене.
Наистина новото обаче идва при кодеците. Huawei FreeBuds Pro 4 въвеждат за първи път L2HC 4.0 аудио кодек, който позволява прехвърляне на данни без загуби на 24-битово аудио със скорост до 2,4 Mbps и покритие на честотен диапазон между 14 Hz и 48 kHz.
Казано с по-прости думи - музикалните файлове не губят качество в компресия при прехвърлянето си с Bluetooth.
Уловката е, че за момента кодекът работи само с новия сгъваем смартфон Huawei Mate X6. За Android устройства се използва LDAC, а за iOS - AAC.
За късмет у мен се оказа един Mate X6, така че имах възможността да проверя дали има разлика в звученето. Тестът ми се улесни от възможността за едновременно сдвояване на две устройства със слушалките. Така лесно преминавах от моя личен Android телефон към Mate X6.
Поиграх си с различни парчета в различни стилове и през разнообразните профили на звучене. Разлика има, но тя определено не е толкова съществена. Според мен може да се улови от по-тренирани уши на специалисти и не чак толкова от повечето потребители.
Батерията на слушалките също е на ниво. FreeBuds Pro 4 разполагат с капацитет до 7 часа и общо до 33 часа с батериите в калъфа. Естествено, представянето зависи и от това дали ANC функцията е включена или не.
В крайна сметка Huawei FreeBuds 4 Pro се доказват като силен избор за всяка ситуация - независимо ще трябва да проведа важен разговор, докато съм в движение, или просто ще искам да се изолирам за кратко от света, за да се потопя в любимата музика.