10 любопитни факта за Ел Класико

"Човек, който не е наясно с нещата, ще остане шокиран за каква омраза става въпрос", пише Фил Бол за дербито Реал Мадрид - Барселона в книгата си "Историята на испанския футбол".

Стотици томове са изписани по темата, а наред със спомените за чисто футболната магия на Ел Класико, страниците им са оцветени с политически и военни конфликти, кръв, заговори и предателства...

Макар че първият сблъсък между двата гранда датира още от 1902-ра, омразата между двата лагера избуява чак през 30-те години на миналия век, когато републиканското правителство на Испания тушира категорично поредния опит на Каталуния да стане независима.

В страната избухва гражданска война, осъществен е военен преврат и започва режимът на Франсиско Франко.

По време на войната диктаторът Примо де Ривера, създател на Испанската Фаланга, затваря стадиона на Барселона и го превръща в казарма.

През 1937-а, когато куршумите летят по улиците на града, отборът е на турне в Мексико и Съединените щати. Отвъд Океана играчите научават за убийството на президента на клуба Хосе Суньол и повечето от тях решават да не се завърнат в родината.

С избухването на гражданската война Мадрид и Барселона се превръщат в центрове на враждуващите лагери, а мачовете между двата най-големи клуба - във футболни войни.

На 13 юни 1943 г. Реал Мадрид унижава Барселона с 11:1 в реванша за Копа дел Генералисимо (Копа дел Рей е прекръстена в чест на диктатора Франко), а около тези мачове антагонизмът между двата клуба се засилва още повече.

Барса бие с 3:0 в първия двубой, а от Реал обвиняват рефера Фомбона Фернандес, че и трите гола на домакините са нередовни. Каталунската тълпа също е настръхнала срещу съдията заради невероятно грубата игра на мадридчани, която остава без последствия.

Хората на Франко не могат да преглътнат унижението и в дните до реванша пресата в столицата подгрява запалянковците с гръмки заглавия и всякакви истории за "фалшивата" победа на Барселона и "терора" в Каталуния.

Истинският терор обаче е в Мадрид. Във всяко отношение - включително и футболно.

"Изписаха се такива глупости и долни лъжи, че публиката на Реал никога не се бе надъхвала така преди мач", спомня си играчът на Барселона Джосеп Вале.

На феновете на тима им е забранено да пътуват до Мадрид, а делегацията на гостите преживява кошмар преди, по време и след двубоя. Цяла вечер около хотела, в който се настанени гостите, запалянковци на Реал вдигат невъобразим шум, а когато в денят на срещата автобусът на Барса поема към стадиона, е обстрелван с камъни и бутилки.

Канонадата продължава и по терена. "Пет минути преди началото на двубоя наказателното ни поле бе покрито с плътна пелена от монети", свидетелства нападателят Мариано Гонсвало.

"Крещяха "комунисти" и "сепаратисти" и по нас летяха всевъзможни предмети. Една бутилка като по чудо не уби Соспедра", спомня си пък Франсиско Калве.

Но историята помни най-вече резултата 11:1, който, вероятно вовеки, ще си остане най-гръмкият в Ел Класико.

Нататък следват още десетки напечени моменти, като спора за Алфредо ди Стефано в началото на 50-те, но поне времената и политическата обстановка се успокояват и феновете на двата гранда настръхват най-вече за минали събития, а не за процеси в държавата, които се случват в момента, и това донякъда уталага страстите.

Страстите около Ел Класико обаче ще се уталожат чак когато спре да изгрява слънцето. Хем че и това не е сигурно!

Преди сблъсъка в неделя между Барса и Реал в галерията ви предлагаме 10 интересни факта около световния мач №1.

Новините

Най-четените