Star Wars: Dark Forces е шутър от първо лице, разработен и издаден от LucasArts като част от серията Star Wars: Jedi Knight. Той излиза през 1995 г. за DOS и Macintosh, а година по-късно е портнат за PlayStation. Докато конзолната версия е критикувана за посредствена графика и лоша оптимизация, РС оригиналът получава много високи оценки и похвали за дизайна на нивата и технологичните си аспекти. Dark Forces използва енджина Jedi, създаден специално за нея. Той добавя функции като нива с няколко етажа и възможността да гледате нагоре и надолу, които са непознати дотогава във FPS жанра. Медиите от онова време сочат Dark Forces като естествената еволюция на Doom и триумф не само за феновете на прочутата вселена, но и на гейминга изобщо.
Като жанр, куестът днес е изостанал на заден план и старите му златни дни са си в 90-те години. Тогава една игра се прицели доста далеч, за да се открои от множеството представители на приключенските игри. Разбира се, това е Monkey Island, а след нея през 1991 г. излезе втора част с обновена визия, малки корекции, непокътната концепция и адски свеж хумор. Не е задължително да сте играли предишната част, за да се насладите и на тази, но би ви харесало да видите препратките към нея. В Lechuck's Revenge сте тръгнали по следите на легендарното съкровище Big Whoop. Картата към него е била разделена на четири от притежателите си и частите са пръснати по широкия свят. Някои предпочитат трета и пета част на приключението, но това тук си е абсолютната класика и за мнозина геймъри запознаването с нея е въпрос на обща култура.
Изпитвате носталгия към класическата стратегия Dune II на Westwood Studios? Оригиналът е излязъл през далечната 1992 г., така че имайте предвид, че интерфейсът едва ли е особено интуитивен (поне от днешна гледна точка). Извън това обаче, стратегическата игра във вселената на едноименния роман на Франк Хърбърт си остава една от най-любимите на цяло поколение РС геймъри. Самият роман излиза от печат през 1965 г. и веднага е отличен с наградите „Небюла“ и „Хюго“. Според Артър Кларк, „Дюн“ е най-добрият и най-четеният роман на XX век. А играта ви предлага да посетите неговата вселена в новия за онова време жанр "стратегия в реално време". Въпреки че Dune II не е първата RTS игра, именно тя установява основите на жанра, които ще бъдат следвани през годините от заглавия като Command & Conquer, Warcraft и др. А говорейки за тях...
В далечната 1996-та все още се спореше коя игра е по-добра: Command & Conquer или Warcraft II. И тогава Westwood пуснаха своята бомба. Eдва ли отрочето им, замислено първоначално като експанжън за оригиналната C&C, щеше да се радва на толкова голям успех, ако не беше една вълшебна думичка – мултиплейър. Сюжетът се върти около алтернативната история на Втората световна война, в която Съюзниците се сражават със Съветския съюз за контрол върху Европа. Red Alert е изключително изпипано за времето си заглавие. Графиката е просто перфектна и можете дори да изберете резолюцията. Най-накрая, фигурите са добре нарисувани, а не просто съвкупност от пиксели. Самата кампания пък е придружена от атрактивни сцени с реални актьори. Да не пропускаме и саундтрака, който получава наградата на PC Gamer за най-добра музика към игра на 1996 г.
Спомняте ли си The Lost Vikings? Това е една от първите игри, които легендарните Blizzard създават (тогава подвизаващи се под името Silicon & Synapse). За онези от вас, които не са били родени по онова време, иде реч за малка и изключително интересна платформър игра, в която играчът поема управлението на три викинга. Ерик, Балеог и Олаф. Целта е да използвате уменията на всеки един от тях, за да разрешите пъзелите в нивото и да продължите напред. Само Ерик може да скача и да тича бързо. Баелог пък стреля с лък и борави с меч. А Олаф носи голям щит, който може да използва и като парашут. Уловката е, че може да управлявате само по един от тях в даден момент. Проста, но ужасно увлекателна концепция, която ще ви пренесе в един изключително красив и магически свят, подчинен на законите на физиката. Ако търсите съвременни игри с тази концепция, може да пробвате Trine за РС и конзоли и Total Party Kill за мобилни устройства.
Майсторът на стратегиите Сид Майър ни повежда на ново пътуване, този път по седемте морета. Sid Meier's Pirates е толкова разнообразна и ви дава такава свобода да избирате какво точно да правите, че със сигурност можете да правите това, което на вас ви е приятно и да си моделирате перфектното за вас морско приключение. Вероятно най-привлекателен е пътят на бързото богатство. Можете да откривате нова земя, да търсите скрити съкровища и да ограбвате кораби, кръстосвайки Карибите. Ако страстта ви е да плетете интриги, в играта има четири основни европейски сили - англичани, французи, испанци и холандци. Вие можете да насъсквате хората от различните градчета да се нападат едни други или пък самите вие да ги тормозите (индиректно, атакувайки техни кораби или директно, удряйки по самите селища). Освен да вършите мръсотии, можете и да помагате на дадена страна. Така получавате награди и привилегии, изкачвайки се в йерархията.
Като цяло атмосферата в играта е много весела. Цветовете са ярки, музиката е приятна и позитивна. Имате безкрайни вариации на мисиите и ако си падате по пиратска тематика, Sid Meier's Pirates може да ви предложи много.