На 16 години Юсейн Болт започна бляскавата си кариера с успех на Световното младежко първенство за пистови дисциплини през 2002-а. Там ямаецът спечели първия си златен медал на 200 метра, след което бе награден за Изгряваща звезда от лекоатлетическата федерация IAAF. През 2003-а печели златния медал на 200 метра отново - от Свертовното първенство за младежи. Тогава той за пръв път вкусва от международната слава.
Година по-късно, когато е на 17, Болт представлява Ямайка на Олимпийските игри в Атина. Тогава контузия го спира още в първи кръг, но олимпийския му дебют бележи началото на професионалната му кариера като спринтьор.
Преди Игрите в Пекин 2008, Болт участва на Reebok Grand Prix през май, където подобри световния рекорд на 100 метра с невижданите до този момент 9,72 сек. Това бе едва първият от много световни рекорди на Светкавицата.
След рекордното си бягане през май, Болт започна подготовка за Олимпийските игри в Пекин. Очаквано всички погледи бяха насочени към него и ямаецът отговори подобаващо – той подобри рекорда на 200 метра с време от 19,30 сек., за да спечели първото си олимпийско злато (20 август 2008-а). В късия спринт той също спечели, подобрявайки собствения си рекорд с време от 9,69 сек. на 100 метра, а третата му титла дойде с щафетата на Ямайка 4х100.
На Световното първенство по лека атлетика в Берлин през 2009-а Болт подобри още веднъж постижението си на 100 метра, след което отново се прибра с три златни медала. С времето от 9,58 сек. в късия спринт, което изглеждаше физически непостижимо, и също толкова трудните 19,19 сек. на 200 метра, Болт си заслужи прозвището Най-бързия човек на планетата.
След Световното първенство през 2009-а, едва ли е останал някой, който да не е чувал името Юсейн Болт. New York Times обяви рекордния му спринт за едно от най-добрите представяния на пистата за всички времена. Болт обаче не бързаше да се провъзгласи за легенда, съзнавайки трудната конкуренция в лицето на бегачи като Тайсън Гей: „Доближавам се, но не мисля, че това може да бъде постигнато за два сезона. Смятам, че трябва да го правя всяка година и ще е нужна много работа, защото конкуренцията няма да изчезне.” Междувременно постиженията му привлякоха вниманието на медийните гиганти по цял свят – през септември 2009-а спринтьорът участва в късното шоу на Джими Кимъл, а през 2010-а пусна своя собствена напитка Gatorade, наречена “Bolt Lemon Ice”. Кампанията на продукта включваше анимиран късометражен филм за спринтьора, озаглавен „Момчето което се научи да лети”.
Победната серия на Болт бе прекъсната на състезание от Диамантената лига в Стокхолм през 2010-а, където той загуби финала на 100 метра от Тайсън Гей. Това бе едва второто поражение в кариерата му, но то показа, че дори Светкавицата не е непобедим.
Феновете на леката атлетика с интерес очакваха завръщането на Болт за Олимпийските игри в Лондон 2012 и той не ги разочарова. Той стана първият спринтьор в историята, който защити титлите си и на 100, и на 200 метра – съответно с 9,63 сек. и 19,32 сек. Болт помогна и на Ямайка да грабне златото на 4х100, където отборът подобри предишния си световен рекорд с общо време от 36,84 сек. „Това е, което исках и сега го получих, много се гордея със себе си”, обяви Светкавицата след края на Игрите пред BBC.
В началото на сезон 2015 Болт обяви, че възнамерява Световното първенство през 2017-а в Лондон да е последното състезание в кариерата му. Но също, че до тогава е решен да продължи да печели. През 2015-а той завоюва третата си световна титла на 100 метра и четвъртата си поред на 200 метра. Освен това тогава щафетата на Ямайки с негова помощ стигна също до четвъртата си поредна победа на световно първенство.
Юсейн Болт се завърна на Олимпийските игри през лятото на 2016-а в Рио де Жанейро, където се превърна в първия олимпиец, печелил злато в спринтовете на 100 и 200 метра цели три пъти. Така той завърши олимпийската си кариера със 100-процентова успеваемост, печелейки всеки финал, в който е участвал.
Късно вечерта на 5 август 2017-а Болт направи последното си самостоятелно бягане на пистата по време на тазгодишното Световно първенство в Лондон. Ямаецът не успя да завърши бляскавата си кариера с победа и завърши трети (9,95) след бавен старт, който за разлика от предишни пъти не можа да навакса напълно до финала. Победиха го американците Джъстин Гатлин (9,92) и Крисчън Колман (9,94), като новият световен шампион побърза да се преклони на прощаване с краля на спринта и падна в краката му след края на бягането.