Спортната секция на Би Би Си обяви твърдата си позиция срещу интернет троловете и се закани да вземе крути мерки срещу тормоза в онлайн пространството.
BBC Sport има над 33 милиона фенове в социалните мрежи в различните си профили във Facebook, Twitter и Instagram, заради което от компанията решиха, че имат отговорност да задават стандартите и в интернет комуникацията между тях.
"Наша отговорност е да се опитаме да направим нашето общество спокойно място за дискусии, дебати и място, на което всеки може спокойно да изрази мнението си", пишат от Би Би Си.
Почти една трета от спортистките на Великобритания казват, че са ставали обект на някакъв вид онлайн тормоз в социалните мрежи, според новото изследване на Би Би Си. Това число е двойно по-голямо от резултата в същото изследване преди пет години.
Затова от BBC Sport излязоха с остра позиция срещу интернет троловете и се заканиха, че омразата няма да победи. От медията спуснаха някои правила, които, ако бъдат нарушени, Би Би Си си запазва правото да блокира потребители и дори да ги предава на полицията, ако сметне, че има достатъчно причини за това:
"Би Би Си е на всички, заради което трябва да представлява всеки един от нас.
Това означава, че BBC Sport покрива широк спектър от спортове и истории.
Но докато го правим, секциите с коментари в социалните мрежи честно привличат и коментари на омраза.
Искаме нашите платформи да се превърнат в спокойно място за дискусии, конструктивна критика, дебати и такова, на което спокойно да изразявате мнението си.
Знам, че огромната част от вас - нашите 33 милиона фенове в социалните мрежи, искате същото.
Затова ще направим следното:
- Ще блокираме всеки, който публикува думи на омраза в секцията за коментари;
- Ще уведомяваме властите за най-сериозните случаи на омраза;
- Ще се постараем да превърнем профилите си в приятно и доблестно място;
- Ще продължаваме да отразяваме все повече женски спорт и ще продължаваме да показваме проблемите около равенството в спорта.
***
Заедно ще направим социалните мрежи спокойно място за всички."
От Би Би Си подканят и всеки потребител също да докладва, когато стане свидетел на онлайн тормоз на база на раса, цвят на кожата, джендър, националност, етнос, инвалидност, религия, сексуалност, пол, възраст или класа.