Името на заболяването "витилиго" идва от латинските думи vitium (петно, белег) и ligo (причина). То напълно отговаря на основното си проявление – кожата на места губи пигментация и там се появяват светли петна. Естествено, при хората с по-тъмна кожа това е много по-забележимо.
Според различни източници около 1-2 процента от човечеството имат някаква форма на витилиго. При по-голямата част от хората, то се е появило преди да навършат 40 години. Състоянието не е ново – напротив, има исторически доказателства, че е съществувало през цялата ни история.
Ако се чудите дали е възможно да се заразите, отговорът е "не" – заболяването не е заразно.
Не е напълно изяснено какво води до появата на витилиго в хората. Изследвания са показали, че върху появата на заболяването влияят комплексен набор от фактори – хормонални, генетични, автоимунни и външни.
Петната се появяват върху различни части от тялото, но най-често първо по места с най-нежна кожа и в близост до лигавици – около очите, устата, гениталиите, ноздрите, пъпа, както и пръстите, китките, лактите и коленете.
Макар основното отражение на витилиго да е по-скоро козметично и да засяга външния вид на човек, по-голямо отражение то може да има върху емоционалното здраве. Появата на петната по видими места от тялото като лицето и ръцете, може да доведе до стрес и да повлияе на увереността на хората с това състояние на кожата в интимен план, а още по-силно може да се отрази на младежите, които са по-обсебени от това как изглеждат.
Човек може да се пребори с негативните последствия от появата на витилиго както с помощта на терапевт, така и на близките и роднините си. Да се говори открито за състоянието, какво го причинява, какво представлява и пр. също е полезен подход и помага както на човека с витилиго, така и на околните.
По света вече има примери за хора, които не само се преодолели притесненията от петната по кожата, но и са ги превърнали в своя специфична черта – такава, на която наблягат и която дори може да повлияе на кариерата им.
Пример е канадският модел Уини Харлоу, която също има витилиго. Като дете тя е била обект на подигравки, но от години работи за публичното разясняване на това какво представлява заболяването. Днес е модел с успешна кариера и вдъхновител за хората с това състояние.
Често опитите за лечение не носят никакъв резултат. Няма универсална терапия, която да помага при повечето случаи и лекарите разчитат на различни подходи при различните пациенти. Във всички случаи обаче дори да има някакъв резултат, той се проявява след поне няколко месеца.
За много хора е ясна промяната в цвета на кожата на легендата на попа Майкъл Джексън през годините. Малцина обаче се замислят за причините. През 1984 г. певецът е диагностициран с витилиго. Той твърди, че през годините е използвал грим, за да контролира петната по кожата си (различни времена, различни нрави), но отрича твърденията, че умишлено се е подлагал на процедури за избелване на кожата.
Уини Харлоу и Джако не са единствените примери за популярни личности с витилиго. В този списък попадат и хора като актьора Джон Хам (Mad Men, Good Omens), подкастърa, комик и телевизионен водещ Джо Роугън и кечистa от WWE Дaниъл Брайън.