В кетчупа често има високофруктозен царевичен сироп. Той намалява производството на лептин, наличието на който ни оставя усещането за ситост. Оттам е възможно да се почувстваме още по-гладни.
Много хора си мислят, че като хапнат дъвка ще "залъжат" организма и отложат храненето. Истината е, че самото дъвчене сигнализира, че се задава храна и оттам огладнявате още повече.
Снимка: Getty images
Белият хляб има висок гликемичен индекс. Това повишава нивото на кръвната захар, което води до свръх секреция на инсулин. Този хормон пък от своя страна потиска горенето на мазнините. Белият хляб няма да ви засити, скоро ще искате да хапнете пак. За сметка на това пък ще ви удебели.
Снимка: Getty images
Фрешовете са много актуални, но всъщност проучвания доказват, че при изцеждането фибрите от плода изчезват и така приемаме просто концентрирана плодова захар, която се усвоява бързо в кръвта и покачва инсулина (за разлика от целия плод или дори от смутито, където има фибри).
Въпреки че в белтъка на яйцето има протеин, ниското количество калории и мазнини в него не го прави засищащ. Ето защо цялото яйце е далеч по-добро решение, защото жълтъкът съдържа лутеин, белтъчини и здравословни мазнини.
Алкохолът усилва апетита и потиска способността за самоконтрол, следствие на което хората ядат повече, без да осъзнават това. Алкохолът категорично провокира приема на повече калории и увеличава желанието за вредни храни.
Бялата паста (макарони, спагети и др.) има същия ефект като белия хляб. Да не говорим за това, че не е трудно човек да преяде с любимите си талиатели, които вървят идеално с тежки сосове...
Изкуствените подсладители целят да заблудят тялото ви, че приемате захар. Когато го преметнете така обаче, рискувате да озвереете още повече за сладко съвсем скоро.
Освен, че са доста "зарибяващи" и човек изобщо не се усеща колко от тях изяжда, солетките и всякакви такива гризинки покачват желанието дори чисто на психологическо ниво за поглъщане на нещо по-масивно. никой не ги брои за "сериозно хранене", а всъщност човек може да си качи някое-друго кило, ако прекали с тях. Освен това са и доста солени, а солта води до желание за още и още сол.
Почти всяка съставка в така наречения "fast food" или бързите закуски, които сме свикнали да консумираме ежедневно, ви кара да ядете повече и повече. Най-малкото трансмазнините могат да доведат до възпаление на червата, потискайки производството на допамин и серотинин и способността на организма да контролира апетита.