Има редица доказателства, че недостига на сън може да изостри проблемите с килограмите. Скорошно изследване на холандски екип показва, че за хората, които спят по средно пет часа на денонощие, опасността от качване на килограми е със 73 на 100 по-голяма отколкото при онези, които спят по между 7 и 9 часа на нощ.
Възможно е, въпреки че е недоказано, липсата на сън да засяга хормоните лептин и грелин, отговорни за регулирането на апетита, въпреки че е възможно и чувството за отпадналост да е повод и за преяждане, и за по-слаба физическа активност. Да се наспивате добре е нещо, което вероятно лесно се препоръчва, трудно се постига, но със сигурност би помогнало за свалянето на килограми.
Изследване от 2010 година, проведено в Гърция, показва, че ако изядете 300 гр. сладолед за 5 минути, то двата хормона, които ни казват да спрем да ядем, са с по-ниска концентрация. Ензимите, които ни помагат за храносмилането, се нуждаят от между 10 и 30 минути, за да освободят хормоните, които ни казват, че вече сме се нахранили. Ако ядем твърде бързо, този процес е по-бавен и по-бавно разбирате, че вече не сте гладни.
Високите нива на стрес могат да ви карат по-често да посягате към пакет с бисквитки, показва изследване от Израел. Оказва се, че има ген, който повишава апетита ни за сладко и мазно, когато имаме проблем. Друго изследване твърди, че стресът освобождава хормона кортизол, заради което апетитът ни се повишава.
Но тези механизми не са доказани и може да се окаже, че за някои храната просто действа като източник на успокоение, както за други е пушенето и пиенето. Това може да се отнася и до преживявания в детството - например, ако са ви давали шоколад, когато плачете. За някои от нас, определено количество стрес не може да бъде избегнато във всекидневието, а техники за успокоение като йога, например, може да ви помогне да избегнете шоколада.
Тук специалистите са разделени в позицията си дали закуската има или няма значение за стопяването и качването на килограми. Според австралийско проучване от 2014 година, хората, които не се хранят между 8 вечерта и обяд на следващия ден, намаляват не само талията си, но и риска от увреждане на черния дроб.
Други изследвания обаче показват, че редовната закуска помага за сваляне на килограмите, защото ако чакате за хранене, докато наистина огладнеете, може да свършите с мазна баничка в ръката.
Интензивният социален живот може да води до заобляне на талията според японско изследване. Според него екстровертните мъже са застрашени от напълняване с 1.73 пъти повече от интровертните (докато при по-тревожните хора шансът да бъдат с поднормено тегло се удвоява двойно).
Ако и вие сте от хората, които са останали разочаровани от времето на бягащата пътека, което не е довело до желания резултат, не сте сами. Скорошно изследване във Великобритания оспорва значението на упражненията за килограмите - ако са важни за здравето, това не значи, че са решение за наднорменото тегло.
Много хора надценяват броя на калориите, които могат да изгубят чрез упражнения. Освен това често се „награждават" за добре свършената работа с високо калорична награда.
Ако тичате на пътеката 30 минути, може да изгорите между 300 и 500 калории, но само едно шоколадово десертче или две чаши вино са достатъчни, за да се върнете в начална фаза.
Американски учени откриват слаба разлика между загубата на тегло при жените, които тренират и тези, които не тренират. Според една от теориите, след тренировка във фитнеса, хората намаляват обичайните си физически дейности, като например изкачване на стълбите. Упражненията са важни, но не трябва да бъдат за сметка на всички останали действия.
Нискомаслената диета е крайъгълен камък за здравословното хранене в последните 40 години, но повишаващите се нива на затлъстяване говорят, че очевидно тази диета не е особено ефективна. Анализ на Telegraph от миналата година показва, че много нискомаслени храни, рекламирани като здравословни, всъщност съдържат повече захар от пълномаслените им еквиваленти - в някои случаи става дума за до пет пъти повече захар. В този случай има опасност не само от затлъстяване, но и от развиването на заболявания като диабет, рак, сърдечно-съдови болести.
Колкото и странно да звучи, оказва се, че хората, които използват торбички за многократна употреба при пазаруването, са по-склонни да се хранят с продукти, които съдържат повече мазнини, захари и сол. Не ви караме да се връщате към вредните найлонови торбички, за да загубите килограми, но може би е въпрос на време.
Свалянето на килограми става по-трудно с годините. Изследвания на поведението на животни предполагат, че менопаузата причинява покачване на теглото заради по-ниските нива на естроген, което изглежда забавя метаболизма. И двата пола губят мускулна маса с годините, а мускулите използват енергията, за да растат - следователно тази енергия се конвертира в мазнини. Тренировките биха помогнали поддържането на мускулна маса и подобряването на метаболизма.
Следите ли лунния календар? А може би сте от онези, които ядат каквото има падне, но само по пет хапки? Или вече сте се опитали да издържите цял ден само на лимонов сок и кленов сироп? Този тип краткотрайни диети може и да работят в краткосрочен период, но в дългосрочен план карат тялото ви да свиква с глада, заради което метаболизмът се забавя и организмът ви започва да складира мазнини. В този случай губите килограми, но това е, защото тялото ви изгаря предимно вода. Подобни диети карат човек да се чувства значително по-зле, защото еволюцията ни казва, че трябва да се храним.
Може ли недостига на витамин D да бъде виновен за нежеланото натрупване на килограми? Според учените от университета в Абърдийн, проведено сред над 3 000 жени от Шотландия през 2008 година, открива, че клинично затлъстелите хора имат с 10 процента по-малко витамин D от тези със здравословно тегло. Някои изследователи казват, че ниските нива на витамин D са свързани с лептина и хората с наднормено тегло като цяло имат по-ниски нива на витамин D и обвързват витамина с мастните тъкани.