Може малко да нагарчат, но пък имат много ниско съдържание на фруктоза и са с нисък гликемичен индекс. Това означава, че имат благоприятно въздействие върху кръвната захар и не стимулират нейното покачване.
В същото време грейпфрутът е пълен с витамин C, вода и фибри. Последните пък винаги действат добре на храносмилателната система.
Ябълките също са богати на фибри и засищат за по-дълъг период от време. Също така съдържат полифеноли, които доказано имат антиоксидантно въздействие.
Най-хубавото е, че ябълките могат да се консумират не само директно или в смутита, но и лесно могат да станат част от някоя здравословна рецепта за вкусен десерт.
Под горски плодове обикновено разбираме всеки малък плод, на който липсват костилки и семки и може да се яде цял. Те са ароматни и свежи, полезни за паметта и сърцето.
Например, около 100 грама малини съдържат към 60 калории, но осигуряват над една трета от необходимия дневен прием на витамин С. Една чаша ягоди пък съдържа под 50 калории и осигурява 3 грама фибри и 100% от дневната доза на витамин С.
Боровинките също влизат в тази категория и се явяват изключително ценен източник на редица витамини, включително C и А.
Идеалният плод за всички, които харесват комбинацията между сладко и кисело. Пълен е с много витамини и както останалите плодове тук, също е свързан със здравословния начин на живот и загубата на излишно тегло.
Проучване върху 41 души в преддиабетно състояние показва, че след 12 седмици ежедневна консумация на две кивита, всички изследвани са свалили кръвното налягане и са намалили обиколката на талията си средно с по 2,5 см.
Използваме го за салати, но чисто технически се води плод. Най-хубавото при авокадото е, че има високо съдържание на полезни мазнини и качествени калории, които да ви държат заситени за дълго време.
Богато е на витамин Е и калий, а различни изследвания показват, че консумацията му намалява апетита и подобрява нивата на холестерола в кръвта.
Както ябълките, така и крушите са нискокалорични, с високо съдържание на фибри и засищат. Също така са добър източник на калий, който е един от седемте жизненоважни макроелемента в човешкия организъм.
Идеални са като част от една здравословна закуска след тренировка.
Същото важи и за бананите, тъй като те са още по-калорични и с повече захар. Затова са добър вариант за активните хора, но все пак не бива да се прекалява с консумацията им.
Съдържат калий, магнезий, манган, фибри и витамините B6 и C. Имат също така сравнително нисък гликемичен индекс, което е добре за хората с диабет.
Както всички цитрусови плодове, портокалите са с ниско съдържание на калории, но с високо съдържание на витамин С и фибри. Освен това са доста засищащи.
Въпреки че много хора предпочитат да си правят фрешове, науката е установила, че яденето на цели плодове - вместо пиенето на сокове - е по-добрият вариант при процес на отслабване, тъй като по-този начин се приемат по-малко калории.