Когато през лятото Ювентус се подсили с Кристиано Роналдо, изглеждаше, че вече има всичко необходимо, за да постигне европейско величие. Но консервативният стил на Алегри не позволи на "бианконерите" да извървят следващата стъпка в развитието си и тяхната кампания приключи доста безславно срещу Аякс на четвъртфиналите. Алегри не успя да извлече най-доброто от многото си опции в нападение и не успя да вкара Юве в оптимална форма за елиминациите. Роналдо веднъж спаси тима с хеттрика в реванша срещу Атлетико Мадрид, после се разписа и в двата мача срещу Аякс, но това не беше достатъчно.
Рано или късно, хегемонът в турнира трябваше да бъде повален, но това стана по особено унизителен начин с 1:4 от Аякс насред "Бернабеу". И преди това Реал не се представяше добре и загуби на два пъти от ЦСКА Москва в груповата фаза. Но кой е очаквал такава катастрофа срещу Аякс, още повече след успеха с 2:1 в първия мач? Тогава ВАР помогна на Мадрид, после Серхио Рамос арогантно си изкара умишлен жълт картон и пропусна реванша, а защитата на Реал се срина и беше съсипана от вдъхновените холандци. Резултатът за "белия балет" беше второ треньорско уволнение за сезона и завръщане на Зинедин Зидан.
Миналата година Рома отстрани Барселона и стигна до полуфиналите в турнира, но този път само два италиански отбора преминаха групите и приключиха разочароващо в елиминациите. Вече споменатото отпадане от Аякс разклати шампиона на Италия Ювентус и това доведе до напускането на Макс Алегри в края на сезона. Рома не повтори подвизите си и приключи срещу преодолимия отбор на Порто на осминафиналите. Още груповата фаза се оказа непреодолима за Интер, макар "нерадзурите" да стартираха силно и да бяха много близо до класиране вместо Тотнъм. Равенство срещу ПСВ Айндховен (който нямаше победа в групата) закопа тима на Лучано Спалети, докато четвъртият италиански отбор Наполи отпадна в "групата на смъртта", макар че до един момент беше в отлична позиция срещу ПСЖ и Ливърпул.
Системата за видеоповторения имаше и своите добри приложения и на места помогна за взимане на правилни съдийски решения. Но неразбориите около ВАР и нейната употреба все още са твърде много и често остава впечатление, че системата се използва избирателно и непоследователно. Един отменен гол на Аякс в първия мач срещу Реал предизвика много гневни коментари, но не бива да се пропускат и други грешки: например една пропусната дузпа за Рома в продълженията на реванша срещу Порто, която щеше да класира "вълците" напред. През следващия сезон ще влязат и новите правила за игра с ръка, които най-вероятно ще засилят противоречията.
ПСЖ така и не успява да направи нещо значимо в Шампионската лига и даже стана обичай да се проваля по особено отчайващ начин. Парижани победиха Манчестър Юнайтед с 2:0 на "Олд Трафорд", но някак успяха да загубят реванша срещу осакатения съперник с 1:3. Томас Тухел не беше щастлив от липсата на опции в халфовата линия, а положението беше утежнено от изолирането на Адриен Рабио и контузията на Неймар. Налагаше се централният защитник Маркиньос да играе в халфовата линия. Сега по всяка вероятност спортният директор Антеро Енрике ще поеме вината и ще се раздели с поста си, а Тухел ще получи поне още един сезон да направи нещо повече в Европа.
За пръв път от сезон 2005/06 нито един немски отбор не достигна четвъртфиналите в Шампионската лига. Начинът, по който отпаднаха отборите от Бундеслигата говори още по-ясно, че нивото на немския футбол пада: Байерн Мюнхен изтръгна 0:0 от Ливърпул на "Анфийлд", но беше категорично надигран с 3:1 в реванша; Борусия Дортмунд въобще не оказа съпротива за общ резултат от 0:4 срещу Тотнъм; Доменико Тедеско беше освободен от Шалке след общ резултат 2:10 срещу Манчестър Сити. Оспорваната битка за титлата в Бундеслигата беше по-скоро признак, че Байерн слиза на нивото на останалите - при което немските клубове нямат големи шансове в Европа.