Дори партията да послуша гласа на разума и да се саморазпусне още днес, едно нещо не може да се отрече. За добро или за лошо - НДСВ изпълни мисията си. Даваме ли си сметка какво остана в наследство от НДСВ? (Вижте снимките)
Снимка: Getty Images
Наследникът на царската династия се съюзи с наследниците на преврата срещу монархията. Единственият дотогава десен полюс СДС направи всичко по силите си да не допусне появата на конкурент в своето поле - както чрез съдебни спънки на регистрацията на новото движение, така и чрез блокиране на опитите на НДСВ да влезе в Европейската народна партия.
Снимка: kingsimeon.bg
От юристите, през икономистите, от "нововремците" до "панайотките" - до ден днешен България се управлява, финансира или консултира от бивши съпартийци на Симеон Сакскобургготски - с умерен (не)успех.
Снимка: Getty Images
По ирония на съдбата, точно царската партия подейства като адреналин в спрялото сърце на БСП.
Едва четири години бяха минали след разрухата на Виденов, когато левицата най-изненадващо възкръсна във властта чрез НДСВ - и се сдоби с двама ключови министри (Костадин Паскалев и Димитър Калчев) и с цял президент (Георги Първанов).
За сметка на това ДПС се окопа стабилно във властта, либерално отвори капсулата на етническата партия към всеки, който умее да прави бизнес от политиката, и развъртя обръчите от фирми.
Снимка: Sofia photo agency
Бившият енергиен министър Милко Ковачев стана вицепрезидент на експортното подразделение на руската дръжавна корпорация "Росатом" - компанията, която в момента съди България за над 1 млрд. евро заради спирането на АЕЦ "Белене".
Самият проект "Белене" беше рестартиран от правителството на НДСВ през 2002 г. след 12 годишно замразяване.
Бяха нужни само след няколко срещи между Владимир Путин и Симеон Сакскобургготски в Москва - където той буквално бе посрещнат като "цар на българите" от руската православна църква - и между Путин и Първанов в президентската резиденция "Бочаров ручей" в Сочи.
Снимка: БГНЕС
От пожарникар с неосъществена амбиция за кариера в Държавна сигурност, през честен частник с охранителен бизнес, до главен секретар на МВР със статут на суперзвезда, пълководецът на армия от криминални репортерки (прекатегоризирали се по-късно на общински, а след това - правителствени) - Бойко Борисов стана политик с благоволението на Царя.
Именно него преди време в интервю за сп. Playboy Борисов посочи като един от двамата си учители в политиката. Вторият е Тодор Живков.
Снимка: solomonpassy.com
Разпадът се случи още преди движението да остърже дъното с коалиционните си приумици (първо - на избори с Илияна Раева, след това - "изненада" от "политическата култура" на Николай Бареков).
Затова вече няма значение кой последен ще затвори вратата на партийната централа.
Мисията е изпълнена.