Отличителният розов нюанс в хималайската сол се дължи на миниатюрното количество железен оксид (или ръжда) в кристалите.
Тя съдържа и малко количество калций, калий, желязо и магнезий, както и относително по-малко натрий в сравнение с традиционната готварска сол.
Струва ли си обаче да харчите четири пъти повече средства, за да използвате хималайска сол?
"Да, розовото й оцветяване се дължи на следите от минерали, но тяхното реално съдържание е близко до нулата. Няма защо да е опитвате да си набавите минерали през продукти като сол и захар. Фактът, че ползвате хималайска сол, не бива да ви кара да я приемате в по-големи количества, защото ефектът от прекалената й употреба е същият, какъвто би бил при всички останали видове сол", коментира Белати.
Освен ако не сред онзи 1% от хората, които страдат от глутенова ентеропатия или непоносимост към глутен, нищо не ви пречи да хапвате хляб от пшенично брашно - той няма да има негативни ефекти върху здравето ви.
Изследванията показват, че след ядене повечето хора изпитват леко подуване и натрупване на газове - независимо дали консумират пшеница или не. Така че - без паника.
Алтернативите на млякото с животински произход набират популярност през последните няколко години, като най-предпочитаният избор сред тях е бадемовото мляко.
Оказва се обаче, че то е практически лишено от хранителни вещества.
Сами по себе си, бадемите са мощен източник на протеини. Само че в една стандартна чаша бадемово мляко се съдържат не повече от 2% бадеми. Наличието на протеини се оказва почти нулево. Всички витамини в напитката са добавени изкуствено.
Ако наистина си търсите здравословен заместител на кравето мляко, опитайте със соево, нискомаслено или обезмаслено мляко.
Когато изстисквате свежи плодове и зеленчуци на сок, изхвърляте техните фибри - ключовата съставка, която ви кара да се чувствате заситени до следващото хранене.
Фибрите изчезват, остава захарта. В краткосрочен план диетата с високо съдържание на захар и нисък прием на протеини може да доведе до постоянни пристъпи на глад, промени в настроението и липса на енергия. В дългосрочна перспектива - можете да загубите мускулна маса.
Кокосовото масло е приблизително идентично на зехтина от гледна точка на общото си съдържание на калории и мазнини.
Само че в една супена лъжица зехтин се съдържа само 1 гр. наситени и над 10 грама здравословни моно- и полиненаситени мазнини.
За сметка на това - една супена лъжица кокосово масло съдържа внушителните 12 грама наситени мазнини и само 1 гр. от здравословните.
Експертите препоръчват да се избягва приемът на наситени мазнини заради връзката им с повишаването на холестерола и риска от диабет тип 2.
Преди години доста защитници на здравословното хранене твърдяха, че трябва да заменим захарта с агаве - защото то има нискогликемичен индекс и не предизвиква неочаквани пикове на глюкозата в кръвта, както обикновената бяла захар.
Агавето действително има ниско съдържание на глюкоза. Оказва се обаче, че в него се крие друг тип подсладител - фруктоза. От последните изследвания става ясно, че високофруктозните диети могат да причинят редица здравословни проблеми, включително сърдечно-съдови заболявания.
В крайна сметка, не е важно какъв тип подсладител използвате, а какво количество приемате. Захарта си е захар.
Доста хора започнаха да отделят жълтъците на яйцата, след като хранителните експерти предупредиха за наличието на холестерол в тях.
Тук обаче има добра новина: все повече проучвания показват, че холестеролът, който приемаме с храната, почти няма ефект върху съдържанието на холестерол в кръвта - поне при огромното мнозинство от хората.
Освен ако не страдате от наднормено висок холестерол, няма нужда да ровите в чинията, за да отделите жълтъка от белтъка.
Повечето хора смятат, че всички видове овесени ядки са полезни за здравето и диетата като високоенергийна закуска преди натоварен работен ден.
Само че мюслито не е здравословна храна. На практика то е пълно със захар и калории. От една купичка мюсли поглъщате около 600 калории - количество, сравнимо с енергийното съдържание на два сандвича с пуешко филе и топено сирене или 4 енергийни блокчета.
Никой няма нужда от детоксикация, oсвен ако не сте се натровили.
Организмът ви разполага със суперефективна система за филтриране на повечето вредни съставки, които приемате с храната.
Бъбреците филтрират кръвта и отделят всички ненужни вещества от храносмилателната система, а черният дроб обработва медикаментите и прочиства всички химикали, които поглъщаме.
"Тези хранителни продукти, за които се твърди, че прочистват организма, не съдържат нито едно вещество, което ускорява детоксикацията", коментира диетологът.
Витамините на хапчета са една от най-популярните и масово купувани добавки. И макар че изследователите се занимават с търсенето на положителни ефекти от употребата им от десетилетия, няма нито доказателство, че таблетките са здравословни.
Това не означава, че нямаме нужда от витамини, за да оцелеем, напротив. Без витамините А, C и Е, например, човешкият организъм не може да преобразува храната в енергия и може да заболее от рахит или скорбут.
Истината обаче е, че можем спокойно да си набавим достатъчно количество жизненоважни витамини от храната, която консумираме всеки ден. Нямаме нужда от хапчета.