Съставките ги има във всеки кухненски шкаф. Трябват ни 2 чаши брашно, 2 чаши захар (най-добре кафява), щипка сол, пакет хубаво какао и лъжичка сода. Сухите съставки се смесват хубаво и към тях се прибавят 50 милилитра ром (коняк, уиски) и чаша зехтин. Всичко отново се смесва до рядко кексово тесто и ако е много гъсто – се прибавя малко топла вода.
Сместа се изсипва във форма за мъфини и се пече в предварително загрята фурна на 180 градуса. Пробва се с клечка за зъби – трябва да излиза суха от мъфините. Можем да направим глазура от един тъмен шоколад, разтопен на водна баня, като към сместа се прибавя малко зехтин за блясък.
Около 400 грама моркови се настъргват на не много ситно ренде и се отцеждат от течността. Към тях се прибавят 3 чаши брашно, една чаша захар и една чаша вода. Разбърква се добре и се добавят чаша смлени орехи, пакетче канела и 2 пакетчета бакпулвер. Изсипваме в намазнена с олио или зехтин форма за печене.
Печем в загрята фурна на 180 градуса до златист загар – около 40-50 минути. Пробваме с клечка за зъби дали сладкишът е готов. Към сместа могат да се прибавят и настъргани ябълки, круши или дюли, могат да се добавят и сушени плодове или малко ром/ ромова есенция.
Лесен десерт, който става за секунди. В купата на блендера се смесват чаша фурми, чаша кашу и чаша кокосови стърготини и се блендира до гладка смес. След това с леко намокрени със студена вода ръце се оформят малки равномерни топчета и се оставят да починат за няколко часа, но най-добре за цяла нощ.
Могат да се прибавят и бадеми, фъстъци, сухи плодове. Топчетата могат да се овалят в какао, кокосови стърготини или захарни пръчици за по-ефектен вид.
Тази рецепта за постни сладки е от бабините тефтери. За нея в дълбока купа се смесват 150 милилитра бяло вино и чаена лъжица сода. Добавят се чаша вода и чаша олио и се разбърква. Към сместа постепенно се прибавят постепенно 750 грама брашно и се разбърква, докато започне да се отлепя от стените на купата.
Покрива се със свежо фолио и се оставя за 15-20 минути да си почине. След това с намокрена ръка се оформят топчета, като в средата на всяко топче може да се постави парче локум. Сладките се пекат на 180 градуса за около 20 минути. Топчетата могат да се овалят в пудра захар след това.
Необходими са само две съставки – няколко омекнали банана и веган алтернатива на сметаната (може и неподсладено веган кисело мляко). В блендера се смесват бананите на парчета и сметаната (ако използваме кисело мляко, добавяме и половин чаша захар) и блендираме до гладка пухкава смес.
Прибираме в подходящ съд в камерата, като периодично разбъркваме, за да не стане на кристали. Към сместа могат да се прибавят банани на парченца, други плодове, сушени плодове, ванилия или ромова есенция. Може да се добави и шоколад на парченца.
6-7 големи ябълки от сладък сорт се режат на резени и, ако е дебела кората им, се обелват. Смесват се с чаша мед, пакет канела, 2 супени лъжици лимонов сок и щипка сол. Може да се добави и джинджифил, малко черен пипер, гвоздейчета карамфил или ванилия/ ванилов екстракт.
Ябълките се пекат на 170 градуса до покафеняване. Хубави са както топли, така и студени, но в никакъв случай не се сервират горещи. Могат да се сервират с веган алтернативи на сметаната или веган ванилов сладолед.
Тук е важно да изберем тъмен шоколад без млечни продукти или да си намерим шоколадови капки, в които също няма мляко. Разтопяваме около 200 грама шоколад/ шоколадови капки на водна баня, като в него прибавяме малко олио или зехтин и малко студена вода, докато сместа стане лъскава.
След това измиваме ягодите и ги потапяме една по една в шоколада. Оставяме на хартия за печене поне няколко часа, докато шоколадът се втвърди. Можем да поръсим с пудра захар, шоколадови пръчици, какао или кокосови стърготини.