Разликата с нашата супа леща е в спанака и изобилието от лимонов сок за свежест. За тази супа в тенджера в малко зехтин се запържват голяма глава лук, няколко скилидки чесън на ситно, един среден морков на ситни кубчета и стрък целина. След това се прибавят 3-4 шепи спанак, чаша леща и три чаени чаши зеленчуков бульон.
Супата се подправя със сол, пипер, риган, сока на два лимона и кората на единия от тях. Готви се до омекване на лещата и се сервира задължително с резен-два лимон за още повече свежест.
Това е идея за една изненадваща салата, за която ни трябват две чаши сварена леща и два портокала на кубчета. Салатата се обърква с глава червен лук на полумесеци, малко магданоз на ситно, малко портокалов сок, сол, пипер и зехтин. По желание можем да прибавим и малко шунка или бекон на кубчета, както и пилешко месо, ако имаме останало от някое ястие.
За този вегетариански вариант на питателно ястие с паста ни трябват 300 грама дребна паста, която сваряваме според указанията на опаковката. На съседен котлон запържваме една малка глава лук на ситно, 3-4 скилидки чесън на ситно и един малък морков на кубчета. После добавяме чаша сварена леща, 500 милилитра доматен сос и чаша течна сметана.
Подправяме соса със сол и пипер, а когато започне да се сгъстява – добавяме и босилек на ситно. Накрая добавяме и пастата, бъркаме, за да се овкуси добре, и сервираме, поръсена с пармезан и още малко босилек.
В дълбок тиган или тенджера се запържва един голям стрък праз на ситно, един голям морков на ситно и 200-240 грама печурки на ситно. След като зеленчуците омекнат и покафенеят леко, се добавя и около чаша-чаша и половина готова сварена леща и плънката се подправя със сол, пипер и магданоз.
Един лист бутер тесто се реже на квадрати или кръгове и в центъра на всеки от тях се слага по супена лъжица от плънката. Пайовете се пекат в предварително загрята на 180 градуса фурна, докато тестото придобие златист загар. Сервират се топли.
Лещата се сварява според указанията на опаковката ѝ. Отцежда се и се посолява. В голям тиган се запържват 1-2 скилидки чесън на ситно и зелении според наличността – спанак, лапад, коприва, кейл, манголд. След като омекнат, се добавя лещата, 2-3 супени лъжици доматена паста и 400 милилитра кокосово мляко и се готви до сгъстяване.
Кърито се сервира с бял ориз или с плосък арабски хляб, с който да се загребва на хапки. Може да се овкуси с магданоз или кориандър.
В купата на чопъра или в удобен за блендера съд се слагат една глава червен лук, 3-4 скилидки чесън, две чаши сварена леща и подправки – сол, пипер, кориандър, зехтин и лимонов сок. Всичко се смила до груб дип, в който да се усещат парченцата леща. Дипът се сервира, поръсен с още зехтин отгоре.
Може да се похапва с моркови на пръчици, крекери, сухари, арабски питки. Онези, които обичат люто, биха могли да прибавят и малко лют червен пипер или една малка люта чушка.
Две чаши леща се смилат до гладка смес с половин чаша фъстъчено масло, четвърт чаша брашно, три-четири супени лъжици какао, три супени лъжици олио и чаена лъжичка бакпулвер. Сместа се подслажда по избор – със захар, мед, сироп от агаве или друг подсладител. Може да се добави малко ром, ванилия, какао или канела.
Разстила се в тава, застлана с хартия за печене, и се пече в предварително загрята на 180 градуса фурна до покафеняване. Добре е да изчакаме да изстине, за да можем да нарежем браунито на правилни квадрати. Още по-вкусно е на следващия ден.