В зависимост от това къде се намирате, информаторът и бивш кадър на NSA е или най-опасният човек в Интернет, или най-големият герой. Може би и двете.
18 месеца след като Сноудън публикува серия от секретни документи, светът научи за противоконституционното масово събиране на данни за телефонни разговори от NSA; опитите й да отслабва криптирането, използвано не само от обикновените граждани, но и от американското правителство; борбата с компании като Yahoo и Google за достъп до данните на потребителите им; и офанзивата им срещу системните администратори в телекомуникационни компании за пробив в техните мобилни мрежи.
Според някои Сноудън е предизвикал опасно изтичане на информация, тъй като е осветил най-ключовите разузнавателни операции, чиято цел е да се борят с потенциалните терористи и противниците на Западния свят. Според други действията му са оправдани, тъй като е вдигнал завесата над програми, които използват вратички в законите или директно ги погазват (както е в случая с програмата за масово събиране на данни за телефонни разговори). Разкритията му продължават и днес, повече от година след първите изтекли документи.
Коуди Уилсън може да е само на 26 години, но вече е направил кариера с един от най-скандалните цифрови проекти, създавани някога. Радикалният либертарианец се прочу, след като създаде на Liberator, първият пистолет, напълно пригоден за отпечатване на 3D принтер.
Целта му: да позволи на всеки да произведе смъртоносно пластмасово оръжие с едно кликване от всяка точка по света - и да покаже, че технологиите могат да превърнат самата идея за регулации в отживелица.
В последно време той си сътрудничи с Амир Тааки по Dark Wallet, приложение, проектирано да прави разплащанията с биткойни непроследими. През октомври той стартира и Ghost Gunner, компютърно контролирана преса, позволяваща на всеки да създаде метален корпус за AR-15 от прост чертеж.
Докато биткойн разплащанията стават все по-законни и регулирани от масовите финансови институции, Амир Тааки се бори да върне криптовалутата към корените й: независима, неконтролируема и дълбоко подривна. Със съучастника си в "престъпления на мисълта" Коуди Уилсън, Тааки ръководи разработката на Dark Wallet, програмата, целяща да позволи непроследимо харчене на биткойни, като гарантира безопасността на употребата им в икономиката на "тъмния интернет" и други недотам законни транзакции.
По-рано тази година той спечели и маратон по хакване в Торонто, създавайки DarkMarket, прототип за изцяло peer-to-peer биткойн пазар – подобен на Silk Road, но без централен сървър или администратор – който би могъл да направи търговията онлайн на "черния пазар" практически имунизирана срещу удари от властите.
Интернет може и все още да е Дивия Запад, но NSA като че ли са най-големият борец за беззаконие.
Със сигурност NSA не е най-опасна в традиционния смисъл. Все пак нали агенцията е замислена да действа в името на доброто, поне на теория? Или поне за благото на американските граждани. Но след последните 18 месеца на разкрития за неограниченото подслушване на агенцията (и на британския им партньор GCHQ) показаха, че много от действията й всъщност представляват реална опасност за Интернет.
Корпорация "Харис" и американските шерифи в еднаква степен правят всичко по силите си, за да скриват информация от обществеността, съдилищата и обвиняемите за употребата от държавните власти на т.нар. stingray технология. Harris са водещият производител на stingray устройства за нуждите на органите на реда, които симулират мобилни клетки, за да подведат мобилните телефони и други устройства да се свържат с тях и да разкрият местоположението си. Федералните и щатските агенции в САЩ използват устройствата от години — в някои случаи тотално заобикалят съдилищата и ги използват без съдебно разпореждане. В други случаи подвеждат съдиите относно средствата, които използват, за да се доберат до информацията за местоположението.
И те се оправдават с това, че договорът им с Harris включва клауза за конфиденциалност, която забранява на клиентите им да информират който и да е, включително съда, за употребата на технологията.
Трудно е да се прецени кой всъщност е инициаторът за тази дълбока тайна — Harris, защото желаят да защитят фирмените си тайни от конкуренти, или органите на реда, защото се опасяват, че заподозрените ще намерят начин да противодействат на тези устройства.
Нещата стигнаха до крайност през 2014 г., когато агенти на щатските шерифи във Флорида иззеха публични документи за употребата на stingray технологията, за да не попаднат в ръцете на Американския съюз за защита на гражданските свободи (ACLU).
Според някои Сноудън е предизвикал опасно изтичане на информация, тъй като е осветил най-ключовите разузнавателни операции, чиято цел е да се борят с потенциалните терористи и противниците на Западния свят. Според други действията му са оправдани, тъй като е вдигнал завесата над програми, които използват вратички в законите или директно ги погазват (както е в случая с програмата за масово събиране на данни за телефонни разговори). Разкритията му продължават и днес, повече от година след първите изтекли документи.
Без значение дали Северна Корея действително е стояла зад хакерската атака, самото твърдение, че Ким Чен Ун по някакъв начин е бил отговорен за пробива и заплахите срещу кината, накара Sony първо да спре дистрибуцията на "Интервюто", а после да го пусне онлайн, като постигна рекордни продажби от $18 млн. и го превърна в първия голям студиен филм, дебютирал онлайн в деня на премиерата си по кината.
Зрителите от години се опитват да убедят студиата да пускат видео по заявка едновременно с кинодистрибуцията, но един човек успя да го постигне само за броени дни - и той се нарича Ким Чен Ун (дори идеята за заплаха от него). Което означава, че наред с арсенала от ядрено оръжие диктаторът от Северна Корея има и опасно голямо влияние върху пазара.
Ако ви заловят да извършвате тежко престъпление където и да е в Интернет, прокурорът Прийт Бхарара ще бъде онзи образ, който ще ви преследва в кошмарите ви. Той се прочу, след като превърна Южния съдебен район на Ню Йорк във водеща юрисдикция за дела за компютърни престъпления. Бхарара е човекът, водил повечето най-нашумели дела в последните години - от процеса срещу хакера на Stratfor Джеръми Хамънд, до делото срещу собственика на Silk Road Рос Улбрихт.
Прийт Бхарара все още се бори за екстрадицията на създателя на Megaupload Ким Дотком. Тази година той отговаряше за участието на американското Министерство на правосъдието в операция "Onymous", при която бяха закрити десетки пазари от "тъмния интернет", включително Silk Road 2 и два от другите шест основни онлайн пазари на дрога. След оставката на главния прокурор на САЩ Ерик Холдър, името на Бхарара се подхвърля като един от основните кандидати за най-високия пост в американското правосъдие. Хакери, треперете.
Със затварянето на Silk Road и Silk Road 2, всички погледи в "тъмния интернет" се обърнаха към Evolution, който минава за техен наследник на титлата за най-голям анонимен онлайн-пазар. Кой е човекът зад тази държава в сянка? Собственикът се крие под псевдонима Verto, който е основал и Tor Carding Forum, анонимен пазар за номера на крадени кредитни карти. За разлика от разговорливите администратори на Silk Road и неговия наследник, Verto се старае да не бие на очи.
Междувременно Evolution успя да натрупа над 22 000 оферти за предимно незаконни продукти. И за разлика от Silk Road, който се ограничаваше до продажба на дрога и фалшиви документи, Evolution предлага и оръжие, и крадени банкови данни, знак, че тъмният интернет ще става още по-мрачен под ръководството на Verto.