Вратарите се славят като най-суеверните във футбола. И в Реал, и в националния отбор на Испания, и сега в Порто Касияс носи чорапите си наобратно. Но това не е всичко. Бившият страж на „кралете“ докосва гредата при всеки гол в мача.
Ако се питате защо голяма част от футболистите в днешно време се обезкосмяват от ушите до ахилеса, потърсете радостта след най-известния гол на Райън Гигс срещу Арсенал за ФА Къп, и ще разберете. Да се бръснеш едва ли може да се нарече точно суеверност, но ако го правиш задължително преди абсолютно всеки, то тогава попада абсолютно заслужено в нашата класация.
Лоран Блан и Фабиен Бартез бяха в основата на успеха на Франция през 1998 г. „Петлите“ спечелиха първата си световна титла пред родна публика след победа с 3:0 над Бразилия на финала, а някои биха отдали успеха и на ритуала преди мача между Блан и Бартез.
Всеки си е обичал мястото на чина в училище, но Джон Тери ъпгрейдва тази любов. Капитанът на Челси винаги седи на едно и също място в автобуса, като дори слуша един и същи диск с музика за надъхване преди мач. „Аз съм много суеверен“, призна Тери пред The Sun по-рано тази година.
Една от легендите на английския футбол помогна на „трите лъва“ да спечели единствената си световна титла през 1966 г., но дори той е имал странен ритуал – напускал е съблекалнята последен. Доказателство, че дори най-великите могат да бъдат суеверни.
Един от най-безобидните ритуали, които нито отнемат много време, нито пречат по какъвто и да е начин на съотборници или противници. „Ритуалите ми преди мач ми позволяват да се съсредоточа. Когато изляза на терена, винаги си връзвам отново връзките. Не знам защо го правя.“
Да, не е от най-приятните ритуали, дори е малко отвращаващ. Аржентинският вратар Серхио Гойкоечея имаше навика да уринира по терена, все едно маркира територията си, преди да се изправи срещу изпълнение на дузпа. Суеверието му проработи на полуфинала на Мондиал 1990, когато спаси две дузпи срещу Италия, но се провали на финала срещу Германия.
Гари Линекер е третият най-резултатен голмайстор на Англия, след Уейн Рууни и сър Боби Чарлтън. Ритуалът на Линекер е бил никога да не стреля към вратата по време на тренировката, за да си пази ударите за мачовете. Не можем да го съдим, нали?
Едно е да искаш да си последният, напуснал съблекалнята, но нарочно да чакаш почти до първия съдийски сигнал, за да влезеш на терена, е съвсем друго. Веднъж, докато играеше в Арсенал, Туре дори пропусна началото на мача – в двубой срещу Рома в Шампионската лига. Впоследствие котдивоарецът получи жълт картон за действията си. Да се надяваме феновете на Селтик да се отнасят с разбиране към ритуала на Туре.
Докато повечето млади футболисти са фенове на новите технологии и социалните мрежи, изглежда, че бившото крило на Кардиф Малвин Камара е любител на класиките и гледа „Уили Уонка и шоколадовата фабрика“ преди мач. „Това ми е любимият филм още от дете. Записал съм си го на DVD и релаксирам с него преди мач“, признава Малвин. По-добре от селфитата преди двубой, нали?